Sırlı porselen sofra eşyalarında kullanılan boyaların dayanımını arttırıcı sır komposizyonlarının geliştirilmesi
Development of glaze compositions to increase resistance of pai̇nts utilized in glazed porcelain tableware
  1. Tez No: 739033
  2. Yazar: ASLI ÇAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ ALAF, DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tabak ve bardak gibi sofra ve süs eşyaları ürünlerinde görsel algıyı arttırmak için renkli boya uygulamaları yapılmaktadır. Bu ürünler kir, deterjan veya gıda ürünleri ile temas ettikçe desen ve boyalarda belirli bir süre sonunda aşınma ve erozyon meydana gelmektedir. Bu çalışmada porselen sofra ve süs eşyalarının üzerindeki boyalarda meydana gelen hasar ve aşınmayı en aza indirebilmek için desenli ürün üzerine uygulanabilen transparan sır kompozisyonları geliştirilmiştir. Sır tabakasının yüksek transparanlığa, parlaklığa ve porselen bünyeyle uyuma sahip olması amaçlanmıştır. Geliştirilen farklı sır kompozisyonları üzerinde değerli metalik boya bulunduran porselen ürünlere uygulanmıştır. Daha sonra sırlanmış ürünler 870˚C-900˚C arasında son pişirime tabi tutulmuştur. Porselen ürünlerin renk değerleri L-a-b spektrofotometre renk ölçüm cihazı ile yapılmış, aşınma ve erozyon dayanımı yıkama testi ve lekelenme testi ile belirlenmiştir. Numunelerin kimyasal bileşim ve sinterleme sırasında oluşan fazların analizleri sırayla X-ışınları floresans (XRF) ve X-ışınları kırınımı (XRD) teknikleri ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yalnızca %30 frit içeriği ile yüksek transparan özelliği ve aşınma dayanıma sahip sır kompozisyonlarının elde edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Colorful paints are utilized to increase the visual perception of porcelain tableware and ornaments such as plates and glassed. Since these products are used in contact with stains, detergents or food products, wear and corrosions of paintings is occurred after a certain period of time. In this study, transparent glaze compositions applicable to the painted tableware developed in order to minimize the damage and wear the painted porcelain tableware and ornaments. High transparency, glossiness and compatibility with the porcelain body were aimed. The glazes compositions with different compositions were applied to porcelain products on which precious metallic painting exists. Then, the glazed products were subjected to final sintering between 870˚C-900 ˚C. The color values of porcelain products. L-a-b measured with a spectrophotometer color measuring device and the wear and erosion resistance of the glaze layer was determined by following washing test. Chemical compositions and phases formed during sintering of samples were detected by X-ray fluorescence (XRF) and X-ray diffraction (XRD) techniques, respectively. The results indicate that highly transparent and wear resistant glaze compositions containing only %30 of frit can be developed.