Romantik dönemden çağdaş döneme Rapsodi türünün piyano icracısı açısından incelenmesi
An investigation of Rhapsody from the romantic period to the contemporary period from the perspective of the piano performer
- Tez No: 739047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMIR MIRZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Rapsodi müzik türü incelenmektedir. Piyano literatüründe Rapsodi müzik türü eşsiz bir yere sahiptir. Rapsodi (Rhapsody) teriminin kökeni Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Chiristian Frederic Daniel Schubart'dan başlayarak sırasıyla Johannes Brahms, Franz Liszt, Antonin Dvorak ve George Gershwin'in rapsodileri bu araştırmada mercek altına alınmıştır. Bu çalışmada 18.yy dan 20.yy a gelen süreç içerisinde müzikte Rapsodi türünün nasıl geliştiği form ve teknik açıdan incelenmektedir. Rapsodilerin piyano edebiyatındaki önemi ve tarihsel gelişimi bu araştırmada vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Rhapsody music genre is examined. Rhapsody music genre has a unique place in piano literature. Its origin is based on Greek mythology. Starting with Christian Frederic Daniel Schubart, the rhapsodies of Johannes Brahms, Franz Liszt, Antonin Dvorak and George Gershwin, respectively, have been examined in this research. In this study, how Rhapsody music developed in the period between the 18th century to the 20th century is examined. The importance and historical development of rhapsodies in piano literature is emphasized in this research.