Mecmûa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, numara: NEKTY03990 (28b-55a) (İnceleme-MESTAP tablosu-karşılaştırmalı metin)
Mecmûa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât, İstanbul University Rare Books Library, Number: NEKTY03990 (28b-55a) (Examination-MESTAP table-comparative text)
  1. Tez No: 739048
  2. Yazar: ESMA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03990 numarada kayıtlı olan Mecmûa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât adlı mecmûanın 28b-55a varakları arasının incelenmesi ve transkripsiyonlu karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Mecmûanın toplamı 82 varak olup 1b-28a varakları Aslı TOPÇU, 28b-55a varakları Esma GÜNGÖR, 55b-82a varakları Aslı KARAYILDIZ tarafından çalışılmaktadır. Çalışmada sırasında ilk önce mecmûanın kendi bölümümüzü ihtiva eden kısmı olan 28b-55a varaklarının tanıtımı yapılmış ardından da metnin transkripsiyonu yapılarak dîvânlar ya da ilgili akademik çalışmalarla karşılaştırmalı metni oluşturulmuştur. Mevcut farklar dipnotlarda gösterilmiştir. Ayrıca mecmûada yer alan şairlerin tespit edebildiklerimizin kısa biyografilerine yer verilmiştir. 82 varak olan mecmûanın çalışma alanımız olan 27 varağında XVI-XIX. yy.lar arası yaşamış olan 98 şair ve bu şairlere ait farklı şiirler yer almaktadır. Bu şairler ve kullandıkları nazım şekilleri ile şiirlerin bahir ve kalıpları tablolar halinde verilmiştir. Çalışmada yer alan muhteva tablosu, başta şiir mecmûalarının ve cönklerin ayrıntılı tasnif dökümlerinin yapılmasını hedefleyen Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the comparative text study made the transcription and the examination of between 28b-55a pages of the poetry journal called Mecmûa-i Ebyât and Şarkı Gazeliyât registered in Istanbul University Rare Books Library numbered NEKTYO3990. In the study, initially, is made introduction of the 28b-55a pages of the journal, and then by making transcription of the text, comparative text is created with diwans or related academic studies. Existing differences are shown in the footnote area. In addition, short biographies of poets whose identities we can identify are included. Our study areas in the journal which is composed of 82 folios are 27 folios. In the journal is located 98 poets who lived between the sixteen th and the nineteen th centuries and different poems written by these poets. These poets and poetry forms that they used with aruz prosody of the poems are given in tables. The table of contents included in the study is prepared in accordance with the Systematic Classification Project of Journals (MESTAP) which are aiming at making detailed classification and the inventary of all journals, including cönks, especially poetry journals.