Fildişi Sahilleri toplumundaki nikâh uygulamalarının İslam aile hukuku açısından tahlili
Analysis of marriage practices in the Ivory Coast society in terms of Islamic family law
- Tez No: 739050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NUMAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmişten bugüne kadar her toplumda nikâh, önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle dini bir yönü de olması sebebiyle Müslüman toplumlarda bu daha da önem kazanmaktadır. Fildişi Sahili'nde farklı farklı kabileler ve dinler bulunmaktadır. Kabileler arasında nikâhlar kıyılmaktadır. Fakat hangi dine mensup olursa olsun, kabilelerin kendisine özgü adetleri bulunmakta ve pek çok alanda olduğu gibi nikâh esnasında da herkes kendi nikâh geleneğini uygulamaktadır. Müslümanlar da nikâh konusunda hem dine göre hareket etmekte hem de kendi kültürlerinde bulunan adetleri uygulamaktadırlar. Konumuz dört kabile üzerinde ele alınmıştır. Çünkü Fildişi'nde altmıştan fazla kabile bulunmakta ve bu kabileler, dilleri ve adetleri birbirlerine yakın olan kabilelere nispetle dört ana kabilenin altında toplanmaktadır. Çalışmamızda her gruptan bir kabile seçilerek araştırma yapılmıştır. Ayrıca seçtiğimiz kabileler; Fildişi Sahili'nde siyaset, ticaret ve sosyal hayat bakımından en önde gelen kabilelerdir. Söz konusu kabileler şunlardır: Senoufou, Malinke, Baoule, Bete. Bu çalışmada, bahsedilen dört kabilenin geçmişten günümüze kadar olan nikâhlama şekilleri ve aşamaları ele alınmıştır. Bu amaçla; Fildişi Sahili Medeni kanunu ve İslam Hukukuna göre nikâhın tanımı, şartları, günümüzdeki uygulama şekilleri ele alınmış ve tartışmalı konulara yer verilerek günümüz meselelerine çözümler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, marriage has had an important place in every society. Especially since it has a religious aspect, this becomes even more important in Muslim societies. There are different tribes and religions in Ivory Coast. Marriages are held between tribes. However, no matter what religion they belong to, tribes have their own customs and everyone practices their own wedding tradition during marriage, as in many other areas. Muslims also apply their customs in their own culture, both according to their religion, regarding marriage. Our subject has been discussed on four tribes. Because there are more than sixty tribes in Ivory and these tribes are gathered under four main tribes compared to the tribes whose languages and customs are close to each other. In our study, a tribe was selected from each group and research was carried out. In addition, the tribes we have chosen are the most prominent in terms of politics, trade and social life in Ivory Coast. The tribes in question are: Senoufou, Malinke, Baoule, Bete. In this study, the forms and stages of marriage of the four tribes from the past to the present are discussed. For this purpose, the definition of marriage according to the Ivory Coast Civil Code and Islamic Law, its conditions, the current application forms are discussed and solutions are tried to be brought to today's issues by including controversial issues.