Eski yapıların müzelere dönüştürülmesiyle tarihin yeniden canlandırılması: Azerbaycan örneği
Reviewing history by transforming old buildings to museums: The case of Azerbaijan
- Tez No: 739071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZER ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Azerbaycan özellikle Bakü, asırlarca ev sahipliği yaptığı birçok ve aynı zamanda birbirinden farklı medeniyetleri taşıyan zengin bir tarihi mimari geçmişe sahiptir. Bakü şehri de yoğun bir şekilde inşa edilmiş bir alanda bu tür binaların çoğunu barındırmaktadır. Kültürel mirasın bir parçası olarak mimari binaların yeniden yapılandırılması sorunları dünyanın tüm ülkeleri için geçerlidir. Bu tez araştırmasının temel amacı, modern müzelerin durumunun ve gelişimlerindeki mevcut eğilimlerin özelliklerinin felsefi ve kültürel bir analizidir. Mevcut bir binanın müzeye nasıl başarılı bir şekilde yeniden kullanılacağına ilişkin gelecekteki bazı yönergeleri anlamak ve belirlemek ve aynı zamanda bu tarihi binaların önemini korumak için araştırma, özellikle uyarlanabilir yeniden kullanım ilkelerine, çağdaş müzeciliğin gerekliliklerine ilişkin düşüncelere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan, especially Baku, has a rich historical past that has hosted many different civilizations throughout history. Baku City also houses most of such buildings in a densely built area. Problems of reconstruction of architectural monuments as part of cultural heritage are relevant for all the countries. This research aims to analyze philosophically and culturally the state of modern museums and the current trends in their development. For understanding and identifying some future directions of how to reuse an extant building as a museum in a successful way and still maintain the importance of these historic buildings, this research focuses sprecifially focuses on the adaptive reuse priciples and the ideas related to the needs of present-day museology.