Bakteri tutundurulmuş polisülfon nanofiberlerin Cr(VI) ve reaktif boyar madde içeren atık suların arıtımında kullanılması
The use of bacteria-attached polysulfone nanofibers in the treatment of wastewater containing Cr(VI) and reactive dyes
  1. Tez No: 739072
  2. Yazar: SEVGİ ÖZACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN OYA SAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında polisülfon nanofiberine (PSU-Nf) biyoremediasyon yeteneği yüksek olan Clavibacter michiganensis (GQ466171) bakterisi tutundurulmuş ve üretilen nanobiyokompozit malzemenin Cr(VI) ve Reaktif Blue (RB) giderim verimi belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında rastgele (çap: 954,07 ± 222,86 nm) ve sıralı morfolojide (çap: 784,01 ± 174,61 nm) üretilen Nf'lere tutunan maksimum bakteri sayısı ve Cr(VI) giderim verimleri belirlenmiştir. Buna göre, rastgele morfolojide PSU-Nf mat için Cr(VI) giderim verimi %89,66 ± 0,17 iken sıralı morfolojide PSU-Nf için %87,93 ± 0,17 olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak, rastgele morfolojide üretilen Nf'ler biyonanokompozit malzeme üretimi için seçilmiştir. Maksimum sayıda bakterinin nanofibere tutunması için gerekli olan inkübasyon süresi 4 gün (2,54×106 kob/mL) olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında optimum koşulların belirlenmesi amacıyla 20 ppm kirletici içeren ortamda biyogiderim çalışmaları yapılmıştır. Cr(VI) için optimum koşullar pH 8, temas süresi 24 saat, sıcaklık 23 °C ve çalkalama hızı 100 rpm olarak bulunmuş olup en yüksek Cr(VI) giderimi %94,15 ± 0,2 olarak belirlenmiştir. RB için optimum koşullar pH 8, temas süresi 15 saat, sıcaklık 30 °C, çalkalama hızı 100 rpm olarak bulunmuş olup en yüksek giderim verimi %100 olarak belirlenmiştir. Optimizasyon koşullarının belirlenmesinin ardından bakteri tutundurulmuş PSU-Nf mat ile giderim çalışmaları yapılmış ve Cr(VI) giderim verimi %96,79 ± 0,2 ve RB giderim verimi ise 13 saat temas süresi sonunda %100 olarak bulunmuştur. Bakteri tutundurulmuş nanofiberlerin tekrar kullanımları ekonomik açıdan önemli bir faktördür. Bu sebeple bakteri tutundurulmuş PSU-Nf'lerin tekrar kullanım özellikleri 5 siklusa kadar belirlenmiştir. 5. siklus kullanım sonrası giderim verimi 10 ppm Cr(VI) için %70,37 ± 0,34; 20 ppm RB için ise %51,85 ± 2,07 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, nanobiyo-kompozit malzemenin 5. siklus sonrasında bile başarılı bir şekilde giderime devam ettiğini göstermiştir. Ayrıca bakteri tutundurulmuş PSU-Nf mat, 4 °C ve 23 °C'de 30 güne kadar depolanmış ve depolama sonrası giderim verimleri test edilmiştir. 4 °C'de 30 günlük depolama sonrası giderim verimi Cr(VI) için %71,52 ± 1,11 RB için %46,67 ± 1,03 olarak hesaplanmıştır. 23 °C'de 30 günlük depolama sonrası giderim verimi ise Cr(VI) için %92,12 ± 0,53 RB için %56,67 ± 1,03 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar bakteri tutundurulmuş PSU-Nf matin uzun süre depolanmaları sonrasında dahi çok yüksek giderim verimi ile atıksu arıtımında kullanım potansiyellerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Clavibacter michiganensis (GQ466171) bacteria that has high bioremediation ability were attached to polysulfone nanofiber (PSU-Nf) and the Cr(VI) and Reactive Blue (RB) removal efficiency of the produced nanobiocomposite material was determined. In the first stage of the study, the maximum number of bacteria attached to Nfs produced in random (diameter: 954.07 ± 222.86 nm) and aligned morphology (diameter: 784.01 ± 174.61 nm) and Cr(VI) removal efficiencies were determined. Accordingly, the Cr(VI) removal efficiency for PSU-Nf mats in random morphology was %89.66 ± 0.17, while it was %87.93 ± 0.17 for PSU-Nf in aligned morphology. As a result, Nfs produced in random morphology were selected for the production of bionanocomposite materials. The incubation time required for maximum bacteria to attach to the nanofiber was determined as 4 days (2.54×106 CFU/mL). In the next stage of the study, bioremoval studies were carried out in an environment containing 20 ppm pollutants in order to determine the optimum conditions. The optimum conditions for Cr(VI) were found to be pH 8, 24 hours of contact time, 23 °C of temperature and 100 rpm of agitation rate, and therefore the highest Cr(VI) removal was determined as %94.15 ± 0.2. The optimum conditions for RB were found to be pH 8, 15 hours of contact time, 30 °C of temperature, 100 rpm of agitation rate, and the highest removal efficiency was determined as %100. After the optimization conditions had been determined, removal studies were carried out with bacteria-attached PSU-Nf napkins and, as a result, the Cr(VI) removal efficiency was %96.79 ± 0.2; the RB removal efficiency was found to be %100 after 13 hours of contact time. The reusability of bacteria-attached nanofibers is an economically important factor. For this reason, the reusability properties of bacteria-attached PSU-Nfs were determined up to 5 cycles. After the 5th cycle use of PSU-Nfs, the removal efficiency was calculated as %70.37 ± 0.34 for 10 ppm Cr(VI) and %51.85 ± 2.07 for 20 ppm RB. The results showed that the nanobiocomposite material continued to remove successfully even after the 5th cycle. In addition, bacteria-attached PSU-Nf mats were stored at 4 °C and 23 °C for up to 30 days and their post-storage removal efficiencies were tested. The results show the potential use of bacteria-attached PSU-Nf mats even after long-term storage in wastewater treatment has very high removal efficiency.