Arktik bölgesinin enerji denkleminde ekonomik ve jeopolitik analizi
Economic and geopolitical analysis of the Arctic region in theenergy equation
- Tez No: 739124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İklim değişikliği çerçevesinde devletlerin Arktik bölgesindeki enerji kaynaklarını ve bölge ülkelerinin hak ve iddialarını analizleri ve küresel ısınmanın hızı ve iklim üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre devletlerin Kuzey Kutbu'ndaki enerji kaynaklarına sahip olmak için hak iddia etmelerinin yanında bölge üzerinde yeni deniz ticaret yollarının oluşması ile ülkeler arasındaki rekabeti artıracaktır. Dolayısıyla devletlerin hak iddiaları çerçevesinde bir silahlı çatışmaya sürüklenmesi engellense bile, Arktik bölgede rekabetin kızışacağı kaçınılmazdır. Çalışmanın ilk bölümünde, Arktik bölgenin coğrafi konumu, sınırları, sınır tanımlamaları, Arktik bölgesinin önemi, Arktik konseyi ve çalışma grupları hakkında bilgilere yer verilmiş olup, aynı zamanda Arktik bölgesinin iklim yapısındaki değişimlere ve bunun oluşturduğu sonuçlara değinilmiştir. Genel anlamda Arktik bölgenin küresel ısınma neticesinde oluşturduğu yeni ekonomik ve stratejik dönemin odak noktasında olma nedenlerini açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde enerjinin tanımı, enerji politikalarının belirlenmesi, uygulanması ve analiz edilmesi; enerji kaynaklarının sınıflandırılması, startejik yaklaşımları üzerine bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Arktik bölgede bulunan enerji kaynakları üzerine 19.yüzyıldan itibaren yapılmış olan tahminler, bilimsel araştırmalar ve sonuçları hakkında bilgilere ve enerji kaynaklarının lojistiği, ve taşıma yöntemlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Arktik bölgede buzulların erimesiyle ekonomik ve ulusal güvelik kaygıları artan Arktik bölgede faaliyet gösteren kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin, bölgedeki hâkimiyet iddiaları yine devletlerin resmi raporları ve basına verdikleri demeçler aracılığıyla Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi çerçevesinde incelenmiştir. Küresel ısınma Arktik bölgesi başta olmak üzere tüm dünya üzerindeki tüm canlı yaşamını tehdit eden önemli bir sorundur. Ancak bu çalışmada da görüleceği gibi bölge ülkeleri ekonomik çıkarları ve ulusal güvenlik kaygıları adına bu faktörü görmezden gelmektedir. Birleşmiş Milletler'in küresel ısınmayı yavaşlatmak için yaptığı çalışmalar ülkelerin bu isteksiz tutumundan dolayı beklenen etkiyi sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada elde edilen bilgi ve verilere göre devletlerin iddia ettikleri bölgeleri ele geçirmeleri ve burada bulunan enerji kaynaklarını kullanmaları durumunda küresel ısınmanın daha hızlı bir şekilde artacağı, ekonomik ve siyasi tehditlerin yerini çevresel tehditlerin alacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the framework of climate change, the analysis of the energy resources of the states in the Arctic region and the rights and claims of the countries in the region and the speed of global warming and its effects on the climate were evaluated. According to the data obtained in the study, besides the states' claims to have the energy resources in the Arctic, the formation of new maritime trade routes on the region will increase the competition between the countries. Therefore, even if states are prevented from being dragged into an armed conflict within the framework of their rights claims, it is inevitable that competition in the Arctic region will escalate. In the first part of the study, information about the geographical location of the Arctic region, its borders, boundary definitions, the importance of the Arctic region, the Arctic council and working groups are given, and also the changes in the climate structure of the Arctic region and its consequences are mentioned. In general, information explaining the reasons why the Arctic region is at the focal point of the new economic and strategic period created as a result of global warming is given. In the second part, the definition of energy, determination, implementation and analysis of energy policies; Information on the classification of energy resources and strategic approaches are given. In the third chapter, the forecasts made on the energy resources in the Arctic region since the 19th century, information about scientific research and results, the logistics of energy resources and transportation methods are given. In the fourth chapter, the dominance claims of riparian and non-riparian countries operating in the Arctic region, whose economic and national security concerns have increased with the melting of the glaciers in the Arctic region, are examined within the framework of the United Nations Convention on the Law of the Sea through the official reports of the states and the statements they made to the press. Global warming is an important problem that threatens all living things all over the world, especially in the Arctic region. However, as can be seen in this study, the countries of the region ignore this factor in the name of their economic interests and national security concerns. The efforts of the United Nations to slow down global warming are insufficient to provide the expected effect due to this reluctant attitude of the countries. According to the information and data obtained in this study, it has been revealed that if the states seize the regions they claim and use the energy resources there, global warming will increase more rapidly, and environmental threats will replace economic and political threats.