Genç yetişkin kadınlarda bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin duygusal yeme üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi
Examining the predictive effect of cognitive emotion regulation strategies on emotional eating in young adult women
- Tez No: 739123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PINAR COHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkin kadınlarda bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin duygusal yeme üzerindeki yordayıcı etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi herhangi bir yeme bozukluğu tanısı olmayan 18-35 yaş aralığındaki 265 genç yetişkin kadından oluşmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeğinden oluşan araştırma anketi çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 versiyonu ile yapılmıştır. Katılımcıların betimleyici özelliklerine ilişkin dağılımlarını belirlemek için frekans analizleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ve duygusal yemenin sosyodemografik özelliklere göre farklılaştığı bulunmuştur. Kendini Suçlama ve Felaketleştirme stratejilerinin TDYÖ Gerginlik Durumlarında Yeme ve Olumsuz Duygularla Başa Çıkabilmek İçin Yeme alt ölçek puanlarını; Pozitif Yeniden Gözden Geçirme ve Kendini Suçlama stratejilerinin TDYÖ Kendini Kontrol Edebilme alt ölçek puanlarını; Ruminasyon ve Kendini Suçlama stratejilerinin TDYÖ Uyaran Karşısında Kontrol alt ölçek puanlarını yordadığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler doğrultusunda tartışılmıştır ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the predictive effect of cognitive emotion regulation strategies on emotional eating in young adult women was examined. The sample of the research consists of 265 young adult women between 18-35 years and not diagnosed with eating disorders. Personal Information Form, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire and Turkish Emotional Eating Scale were administered to the all participants in online environment. SPSS 24 was used for data analysis. Frequency analyzes were applied to determine the distribution of the descriptive characteristics of the participants. Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to determine the relationship between variables. According to the results, cognitive emotion regulation strategies and emotional eating differ according to sociodemographic variables. It was found that Self-blame and Catastrophizing strategies predicted eating when anxious and eating to cope with negative emotions subscale scores of TEES. Positive Reappraisal and Self-blame strategies predicted ability of self-control subscale scores of TEES. Rumination and Self-blame strategies predicted the control against stimuli subscale scores of TEES. The results obtained from the research were discussed in line with findings in the literature and suggestions were given.