Neoseiulus californicus McGregor (Acarı: Phytoseiidae)'da pyridaben direnci, kalıtımı ve hedef bölge mutasyonlarının belirlenmesi
Pyridaben resistance, extends and target region identification of mutations Neoseiulus californicus (Acari: Phytoseidae) populations
  1. Tez No: 739173
  2. Yazar: NEVRİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Predatör akar Neoseiulus californicus McGregor (Acari: Phytoseiidae) tarımsal üretim alanları içerisinde fitofag akar kontrolünde kullanılan önemli bir doğal düşmandır. Bu çalışmada, Neoseiulus californicus'da laboratuar koşullarında seleksiyon baskısı sonucunda pyridaben direnç gelişimi, predatör akarda pyridaben direnç kalıtımı ve direncin hedef bölge mutasyonlarıyla olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla N. californicus' da pyridaben direnç düzeyleri yaprak disk-ilaçlama kulesi yöntemi ile belirlenmiştir. Bioassay denemeler 7 doz+1 kontrol olacak şekilde ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve bu işlem için N.californicus' un ergin dönemi kullanılmıştır. Ölü-canlı sayımları 24 saat sonunda yapılarak LC değerleri ve direnç oranları belirlenmiştir. N. californicus'da yedi kez seleksiyon sonucunda 270 kat pyridaben direnci belirlenmiştir. Direnç kalıtım çalışmaları sonucunda; F1 dişilerinde pyridaben direncinin eksik baskın ve eşeye bağlı olduğu bulunmuştur. N.californicus'un pyridaben dirençli ve başlangıç popülasyonda monoksigenaz enzim seviyelerinde önemli bir farklılık olmadığı ve istatistik olarak aynı grup içerisinde yer aldıkları belirlenmiştir. N.californicus' un pyridaben dirençli ve başlangıç popülasyonunda hedef yeri mutasyonların PCR ile belirlenmesi sonucunda herhangi bir aminoasit değişikliği belirlenmemiştir. Bu nedenle seleksiyon popülasyonunda artan pyridaben direncinin hedef yeri mutasyonları dışındaki mekanizmalardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışma N. californicus'ta pyridaben direnç kalıtım ve hedef bölge mutasyonlarının pyridaben direnci ile olan ilişkilerinin belirlenmesi adına yapılan ilk çalışma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The predatör mite Neoseiulus californicus McGregor (Acari: Phytoseiidae) is an important natural enemy used in phytophagous mite control in agricultural production areas. In this study, it was aimed to determine the development of pyridaben resistance in Neoseiulus californicus as a result of selection pressure under laboratory conditions, the inheritance of pyridaben resistance in predator mites and the relationship of resistance with target region mutations. For this purpose, pyridaben resistance levels in N. californicus were determied by leaf disc spray tower method. Bioassay trials were established as 7 doses+1 control and 3 replications, and the adult period of N. californicus was used for this procedure. Dead-alive counts were made at the end of 24 hours and LC values and resistance rates were determined. As a result of seven selections, 270-fold pyridaben resistance was determined in N. californicus as a result of resistance heredity studies; Pyridaben resistance in F1 females was found to be incompletely dominant and sex dependent. It was determined that N. californicus was resistant to pyridaben and there was no significont difference in monooxygenase enzyme levels in the initial population and they were statistically included in the same group. No amino acid changes were detected as a result of PCR determination of target site mutations in the pyridaben-resistant and initial population of N. californicus. Therefore, increased pyridaben resistance in the selection population is thought to be caused by mechanisms order than target site mutations. In addition, this study is the first study to determine the relationship between pyridaben resistance inheritance and target site mutations and pyridaben resistance in N. californicus.