Akdağ yöresi'nde (Simav) karaçam ormanlarının verimlilik modellemesi
Productivity modeling of Anatolian black pine forests in Akdağ district (Simav)
  1. Tez No: 739251
  2. Yazar: CEZMİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması Kütahya İli, Simav İlçesi, Akdağ mevkiinde bulunan Akdağ kütlesindeki saf doğal karaçam ormanlarının boy gelişimi ile yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 20 yaşın üzerindeki eğim, bakı, yükselti, yamaç konumu ve bonitet sınıfı bakımından farklılık gösteren 75 alandan örnekleme yapılmıştır. Her örnekleme alanında bir adet toprak çukuru açılarak 0-10, 10-30, 30-60 ve 60-100 cm derinlik kademelerine göre toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri Eskişehir Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarında analiz edilerek belirlenmiştir. Fizyografik faktörler, iklim özellikleri, toprağa ait özelliklerin yoğunluk (%) ve birim hacimdeki (pedon) değerleri kullanılarak karaçamın bonitet indeksi aşamalı regresyon analizi ve regresyon ağacı tekniği ile modellenmiştir. Aşamalı regresyon analizi ile iki model elde edilmiştir. İlk modelin açıklama payı %13,1 olup, modele 10-30 cm derinlik kademesindeki kil miktarı girmiştir. İkinci modelin açıklama payı %21,7 olup, bu modele 10-30 cm kademesindeki kil miktarı ve toplam kireç içeriği girmiştir. Regresyon ağacı tekniğinden de iki model elde edilmiş olup, bunların toplam varyansı açıklama payları sırası ile %29,19 ve %16,39 olarak bulunmuştur. İlk ağaç model 0-10 cm derinlik kademesindeki organik madde miktarı ve 10-30 cm derinlik kademesindeki ince toprak miktarı tarafından yapılandırılırken, ikinci model ise sadece kil miktarından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationships between the site index of Anatolian Black Pine and environmental factors in Akdağ district of Simav, Kütahya. For this purpose, 75 sampling plots were taken by considering the variations of slope, aspect, elevation, slope location and site class above 20 years of age. Soil samples were taken from 0-10, 10-30, 30-60 and 60-100 cm depth levels at each sampling plot. Some physical and chemical properties of soil samples were determined by the laboratories of Research Institute for Forest Soil and Ecology in Eskişehir. Using physiographic factors, climatic characteristics, and soil properties, site index of Anatolian Black Pine were modelled using stepwise regression analysis and regression tree tecnique. Two models were obtained from stepwise regression analysis. The first model included the amount of clay at 10-30 cm depth with an explanation ratio of 13.1% while the second model was built by the amount of clay at 10-30 cm and total lime with an explanation ratio of 21.7%. Using regression tree tecnique, two site index model were also provided. The explained variations of the models were 29.19% and 16.39%, respectively. The first tree model was built by the amount of organic matter in the 0-10 cm depth and the fine soil amount in the 10-30 cm depth. The second model was only built by the amount of clay.