Kronik hepatit c hastalarında pegile interferon ve ribavirin tedavisinin insülin direnci ve metabolik faktörler üzerine etkisi
Influence of pegylated interferon and ribavirin on insulin resistance and metabolic factors in chronic hepatitis c
  1. Tez No: 739250
  2. Yazar: ZEYNEP ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Öz Amaç: Bu çalışmada, kronik hepatit C tedavisinde kullanılan pegile interferon alfa 2a/2b ve ribavirinin insulin direnci ve metabolik faktörler üzerine etkileri incelenmiştir. Materyal ve Metotlar: Çalışmaya yaşları 20 ile 75 arasında değişen, 0 ve 48. haftalara ait insulin değerleri ile birlikte 0, 12, 24, 48 ve 72. haftalardaki HCV-RNA değerleri mevcut olan toplam 104 kronik hepatit C hastası dahil edilmiştir. Tüm klinik parametreler tedavi yanıtına göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Kalıcı virolojik yanıt (KVY) 104 hastanın 55'inde elde edilebilmiştir. KVY elde edilen ve edilemeyen gruplar arasında GGT, HCV-RNA düzeyi, fibrozis evresi ve 48. haftadaki insulin düzeyi, insulin direnci ve HOMA skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: İnsulin direncinin KVY üzerinde negatif etkisi olduğu kabul edilmektedir. SVR elde edildiğinde ise insulin direnci düzelebilmektedir. İnsülin direncinin 48. haftadaki varlığı, KVY ile ilişkili bulunmuştur. Bu bağlamda; 48. haftada mevcut olan insulin direncinin, 72. haftadaki KVY konusunda öngördürücü olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Abstract Background: In this study it was aimed to evaluate the effect of pegylated interferon alfa-2a/2b and ribavirin, which are used for treatment of chronic hepatitis C (CHC), on insulin resistance and metabolic factors. Materials and methods: A total of 104 CHC patients aged 20–75 years with available serum insulin data at 0 and 48 weeks, and hepatitis C virus (HCV)-RNA data at 0, 12, 24, 48 and 72 weeks were included in the study. All clinical parameters were assessed according to the therapy response. Results: Among 104 patients, sustained virologic response (SVR) was achieved in 55 cases. A statistically significant difference was noted between SVR and non-SVR groups regarding γ-glutamyltranspeptidase (GGT), insulin level plus homeostasis model assessment (HOMA) score and insulin resistance at week 48, log HCV-RNA and stage of fibrosis. Conclusion: Insulin resistance is accepted to have a negative effect on SVR. Insulin resistance may improve once SVR is achieved. Presence of IR at week 48 has been found associated with SVR. In this context, it can be advocated that insulin resistance at week 48 may be a predictive factor for prediction of SVR at week 72.