Experimental and theoretical analysis of the usage of R450a, R513a, R515b and R1234yf instead of R134a in the vapor compression refrigeration cycle
Buhar sıkıştırmalı soğutma çevriminde R134a Yerine R450a, R513a, R515b ve R1234yf kullanımının deneysel ve teorik analizi
- Tez No: 739252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Soğutma sistemleri günümüzde birçok alanda önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. En eski ve en yaygın soğutma sistemlerinden biri buhar sıkıştırmalı soğutma sistemidir. R134a akışkanı, buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde çoğunlukla tercih edilen bir soğutucu akışkandır. Ancak R134a, küresel ısınmaya karşı alınan tedbirler kapsamında kullanımına son verilecek akışkanlardan biridir. Bu nedenle R134a'nın alternatifleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden bu çalışmada; bir deney düzeneği EES programı yardımıyla modellenerek R134a'ya alternatif olarak gösterilen R1234yf, R450a, R513a ve R515b akışkanları, Termodinamiğin 1. ve 2. yasaları bakımından incelenmiştir. Analizler, sabit soğutma yükünde çeşitli buharlaşma ve yoğuşma sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda soğutucu akışkan çeşidinin; aynı şartlar altında kompresör enerji tüketimine, yoğuşturucudan çevreye geçen ısı miktarına, soğutma tesir katsayısına (STK), ikinci yasa verimine ve soğutucu akışkanın debisine etkisi tespit edilmiş olup bu sonuçlar, R134a'ya ilişkin sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada incelenen akışkanların birim kütlesi için kompresör tarafından birim zamanda tüketilen enerji miktarının, R134a ile karşılaştırıldığında ortalama olarak; R1234yf için %5.62, R450a için %2.35, R513a için %3.41 ve R515b için ise %2.88 daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun bir sonucu olarak; R134a yerine R450a, R515b, R513a ve R1234yf kullanılması durumlarında STK'da, sırasıyla, %2.03, %2.80, %3.30 ve %5.32 mertebesinde bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca benzer olarak, yine R450a ve R515b'nin kullanılması durumunda ikinci yasa veriminde, R134a'ya oranla yaklaşık %3, R513a ile R1234yf'nin kullanılması durumunda ise yaklaşık %5 mertebesinde bir azalma olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; R134a'ya alternatif olarak gösterilen R1234yf, R450a, R513a ve R515b akışkanlarının BSSS'lerde kullanımlarının uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cooling systems have become important necessity in many areas today. One of the oldest and most common cooling systems is the vapor compression refrigeration system. R134a fluid is a refrigerant that is mostly preferred in the refrigeration systems. However, R134a is one of the refrigerants that will be phased out within the scope of the precautions taken for against global warming. For this reason, alternatives to R134a are being developed. Therefore, in this study, R1234yf, R450a, R513a and R515b fluids, which are shown as alternatives to R134a, were examined in terms of the 1st and 2nd laws of Thermodynamics by modeling the experimental setup with the help of an EES program. Analyzes were performed at various evaporation and condensation temperatures for a constant cooling capacity. At the result of the analyzes, the effects of the refrigerant type on compressor energy consumption, heat transfer from the condenser, coefficient of performance (COP), second law efficiency, and mass flow rate of coolant under the same conditions were determined and these results were compared with the results of R134a. When compared to R134a, the amount of energy consumed per unit time by the compressor for unit mass of the fluids examined in the study, it was found to be 5.62% higher for R1234yf, 2.35% for R450a, 3.41% for R513a and 2.88% for R515b. So, in the case of using R450a, R515b, R513a, and R1234yf instead of R134a, a decrease in COP of 2.03%, 2.80%, 3.30%, and 5.32% respectively, was observed. Similarly, it has been detected that there is a decrease of approximately 3% in second law efficiency compared to R134a in the case of using R450a and R515b, and approximately 5% in the case of using R513a and R1234yf. As a result, in this study, in which R1234yf, R450a, R513a, and R515b, which are shown as alternatives to R134a, it was concluded that these are suitable for using in VCRSs.