Çevresel Kuznets Eğrisi kapsamında G7 ülkeleri için elektrik tüketimi, kentleşme, CO2 emisyonu ve ekonomik büyüme: Panel eşbütünleşme ve panel nedensellik analizi
Electricity consumption, urbanization, CO2 emission and economic growth for G7 countries under the Environmental Kuznets Curve: Panel cointegration and panel causality analysis
- Tez No: 739264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BÜYÜKYILMAZ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, G7 ülkelerinde (Almanya, Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada) 1971-2014 dönemine ait serileri kullanarak, Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezinin varlığını Panel DOLSMG tahmincisi ile araştırmaktır. Buna ek olarak çalışmada, karbondioksit (CO2) emisyonu, ekonomik büyüme, kentleşme ve elektrik tüketimi değişkenleri arasındaki ilişkiler Gengenbach, Urbain ve Westerlund panel eşbütünleşme analizi ile tespit edilmesinin ardından ilişkilerin yönünün Dumitrescu ve Hurlin panel nedensellik analizi ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede yapılan analizler sonucunda aralarında ilişki tespit edilen değişkenler için uzun dönem tahmincisinden elde edilen katsayılar, G7 ülkelerinde ekonomik büyüme ve çevresel kirlilik arasında ters U şeklindeki ilişkinin varlığını desteklemektedir. Ayrıca elektrik tüketimindeki artışın CO2 emisyonu salınımını azalttığı ve kentleşme oranındaki artışın ise CO2 emisyonu salınımını artırdığı söylenebilir. Son olarak, ilişkilerin yönünü tespit etmek için yapılan panel nedensellik testi incelendiğinde, elektrik tüketimi ve ekonomik büyümeden CO2 emisyonuna doğru tek yönlü nedensellik; kentleşme ve CO2 emisyonu, elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme arasında ise çift yönlü nedensellik olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma ile birlikte ÇKE literatürüne ülke, dönem, değişkenler ve yöntemler açısından farklı örneklem seçimi ile katkı yapılması ve mevcut veya gelecekte karşılaşılabilecek çevre sorunlarının önlenmesi amacıyla gerçekleştirilecek politikalara ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existence of the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis with the Panel DOLSMG estimator using series from the period 1971-2014 in the G7 countries (Germany, America, Great Britain, France, Italy, Japan and Canada). In addition, in the study, after determining the relationships between the variables of carbon dioxide (CO2) emission, economic growth, urbanization and electricity consumption by Gengenbach, Urbain and Westerlund panel cointegration analysis, it is aimed to determine the direction of the relationships with Dumitrescu and Hurlin panel causality analysis. The coefficients obtained from the long-term estimator for the variables that were found to be correlated as a result of the analyzes made within this framework support the existence of an inverted U-shaped relationship between economic growth and environmental pollution in G7 countries. In addition, it can be said that the increase in electricity consumption reduces the emission of CO2 emissions, and the increase in the rate of urbanization increases the emission of CO2 emissions. Finally, when the panel causality test to determine the direction of the relationships is examined, one-way causality from electricity consumption and economic growth to CO2 emissions; It has been determined that there is bidirectional causality between urbanization and CO2 emissions, electricity consumption and economic growth. With this study, it is aimed to contribute to the EKC literature with different sample selection in terms of country, period, variables and methods and to shed light on the policies to be implemented in order to prevent current or future environmental problems.