Küreselleşme, uluslararası ticaret ve çalışma standartları
Globalization, international trade and labour standards
- Tez No: 739263
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Üretimin küresel bir boyut kazanması ve küresel ticaret hacminin artması, ülkeleri giderek daha fazla birbirlerine bağımlı kılmaktadır. Bu bağımlılık ise, ülkeler arasında farklılık gösteren çalışma standartlarının önemini her geçen gün arttırmaktadır. Gelişmiş ülkelere göre, gelişmekte olan ülkeler düşük çalışma standartları sayesinde küresel ticarette haksız bir rekabet üstünlüğü elde etmektedir. Ayrıca çok uluslu şirketler de bu ülkelerdeki düşük emek maliyetini küresel ticarette rekabet aracı olarak kullanmaktadır. Bu yüzden gelişmiş ülkelere göre, ticaret ve çalışma standartları arasında en azından temel çalışma standartlarının baz alındığı etik bir bağ kurulmalıdır. Bu ikisi arasında bir bağın kurulmaması gerektiğini savunan gelişmekte olan ülkelere göre ise, gelişmiş ülkelerin bu yaklaşımının arkasında korumacılık fikri yatmaktadır. Çünkü kendilerinin sahip olduğu en önemli rekabet avantajı düşük ücretli ve vasıfsız iş gücüdür. Bu sebeple, bu avantajı küresel ticarette karşılaştırmalı üstünlük olarak kullanmak istemeleri son derece doğaldır. Bu çalışmanın amacı, ticaret ve çalışma standartları arasında bir bağın kurulmasının gerekip gerekmediğini incelemektir. Bu amaçla düşük çalışma standartlarının küresel ticarete olan etkileri literatürdeki kaynaklar ve istatistiki veriler üzerinden analiz edilerek yorumlanacaktır. Bu çalışma, düşük çalışma standartlarının etkilerinin abartıldığını ve çalışma standartlarının gönüllü girişimlerle uygulanması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has forced countries to become increasingly dependent on each other due to the globalization of production and the increasing volume of global trade. This dependency has enhanced the importance of labor standards, varying between countries day by day. According to developed countries, developing countries have an unfair competitive advantage in global trade owing to the lower labour standards. Moreover, MNCs use the lower labour cost, which exists in these countries, as a means of competitive advantage in global trade. Thus for developing countries, an ethical link should be established between international trade and labour standards. On the other hand, the developing countries which are against such a link between trade and labour standards, developed countries' attempts are similar to the idea of protectionism. This is because the only competitive advantage the developing countries are the lower labour cost and unskilled labour force. Thus employing this advantage in global trade as a source of comparative advantage is normal for them. It is the purpose of this thesis is to investigate whether it is necessary to set up a link between international trade and labour standards. For this, the impact of lower labour standards on global trade will be analyzed and commented through a literature survey and the available data. This thesis argues that the impact of the lower labour standars has been exaggerated and the labour standards may be better implemented via philanthropic organizations.