Archetypal examples in Paul Auster's Moon Palace, Invisible, The Invention of Solitude, and Sunset Park
Paul Auster'ın Moon Palace, Invisible, the Invention of Solitude, ve Sunset Park romanlarında arketipsel örgeler
  1. Tez No: 739325
  2. Yazar: RIZGAR BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TORUSDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mit, insanlığın varoluş serüveni boyunca gelişen arkaik temelli bir yapılanma sistemini teşkil eder. Bu sistem, insanlığın başlangıcından günümüze değin deneyimlediği atasal mirasın bir yansımasıdır. Her birey, bahsedilen bu müşterek sistemin bir parçasıdır. Mitler, bireyden hareketle toplumsal bağlamda ortak bellek imgelemini yansıtır. Arkaik kültürlerden beslenen bu mirasın, öykü bazında ifadelenişi 'mit' iken davranış kalıbına yansıyan temsili ise 'arketip'tir. Bütünlüklü değerlendirmeyi esas alan arketip eleştiri, 'esere dönük eleştiri' metodu kapsamında yer alır. Arketipsel eleştiri, psikanalitik inceleme yöntemi çerçevesinde geliştirilen çözümleme alanı oluşturur. Edebî metnin tahlili kapsamında 'bilinçdışı' unsurların, eserin derinlikli yapısındaki tezahürünü inceleme esasına dayanır. Özellikle Jung'un kolektif bilinçdışı ve arketipler üzerine ileri sürdüğü fikirler bu eleştiri sahasının gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Genel manada insanlığa, dar kapsamda ise bireye etki eden bir tesirdir. Bu çalışmada arketipsel yaklaşımla Postmodern Amerikan edebiyatının öncülerinden biri olan Paul Aster'ın Moon Palace, Invisible, The Invention of Solitude ve Sunset Park adlı eserleri arketip eleştiri bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Myth constitutes an archaic-based structuring system that develops throughout humanity's adventure of existence. This system is a reflection of the ancestral heritage that humanity has experienced from the beginning to the present. Every individual is a part of this common system. Myths reflect the imagination of collective memory in the social context starting from the individual. While the expression of this heritage, fed by archaic cultures, is 'myth' based on stories, its representation reflected in the behavior pattern is 'archetype'. Archetypal criticism, which is based on holistic evaluation, is within the scope of the 'work-oriented criticism' method. Archetypal criticism creates a field of analysis developed within the framework of the psychoanalytic analysis method. Within the scope of the analysis of the literary text, it is based on examining the manifestation of the 'unconscious' elements in the in-depth structure of the work. In particular, Jung's ideas on the collective unconscious and archetypes greatly contributed to the development of this field of criticism. It is an effect that affects humanity in general and the individual in a narrow context. In this study, the works of Paul Aster, one of the pioneers of Postmodern American literature with an archetypal approach, Moon Palace, Invisible, The Invention of Solitude, and Sunset Park were analyzed in the context of archetypal criticism.