From William Faulkner's Male Yoknapatawpha county to Eudora Welty's female Morgana experience: Southern reality in Faulkner's Sartoris and The Reivers, and Welty's A Worn Path and The Golden Apples
William Faulkner'ın Erkek Yoknapatawpha eyaletinden Eudora Welty'nin kadın gözüyle Morgana deneyimine: Faulkner'in Sartoris ve The Reivers'ı ve Welty'nin The Worn Path ve The Golden Apples'ında Güney gerçekliği
- Tez No: 739324
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, iki Güney Amerikalı yazar, William Faulkner ve Eudora Welty, her yazarın iki romanı ışığında, karakter tasvirleri ve yazın ortamlarında ırkçılığa ve Güney'in toplumsal sorunlarına yaklaşımları açısından incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Tez başlığı olarak“William Faulkner'ın Erkek Yoknapatawpha İlçesinden Eudora Welty'nin Kadın Morgana Deneyimine”seçilmiş; ana tez fikri ise araştırmacılar ve eleştirmenlerin, Faulkner'ın Güney edebiyatını neyi anlatacağını, neyi eleştireceğini ve neyi tasvir edeceğini seçecek şekilde tanımladığını, öte yandan ünlü bir Güneyli kadın yazar olarak Eudora Welty'nin kadın bakış açısını yazdığını iddia etmeleridir. Güney Amerika'nın ayrı bir edebi kalitede, bu tezi kanıtlamak için her yazardan iki roman seçilmiştir ve bu tezde incelenecektir. Tezde incelenecek romanlar arasında Faulkner'ın Sartoris (1929) ve The Reivers (1962), Welty'nin A Worn Path (1941) ve The Golden Apples (1949) eserleri yer almaktadır. Bu tezde karşılaştırma için her yazardan iki roman veya kısa öykü seçilmesinin nedeni, her iki yazarın da edebi kalitelerinde değişiklikler yaşamasıdır: Faulkner ve Welty'den iki erken roman ve olgunlaşma dönemlerinden iki geç roman, her iki tanınmış yazarı da Güney Amerika ortamlarına yaklaşımları açısından farklı ve farklı yönleriyle karşılaştırmak için seçilmiştir. Öncelikle yazarlar arasında bir cinsiyet farkı olduğu için, bu tez edebi evrendeki güney deneyimine kadın ve erkek gözü üzerinde odaklanmaktadır. Faulkner'ın bu tezde seçilen romanları, Misisipi projeksiyonunun bir parçası olarak Faulkner'ın kurgusal Yoknapatawpha İlçesini temsil ederken, Welty'nin öykü ve romanları kurgusal Morgana İlçesini Güney sosyal yaşamının kadın yansımasının bir parçası olarak tasvir eder. Eudora Welty ise Güney Rönesans grubunda güçlü ve gerçekçi bir kadın sesi yansıtıyordu. Faulkner erkek egemen bir Yoknapatawpha ülkesini kolonyal kültürel miras temelinde kurgularken, Welty, kadın deneyimlerinin gerçekçi ve Faulkner'ın edebi eserlerinde formüle ettiğinden farklı olarak hissedildiği romanında Morgana ilçesini kurguladı. Ayrıca bu tez, yazarların edebi kariyerleri boyunca kendi deneyimlerini eleştirecek şekilde her iki yazarın edebi çevrelerindeki ve öykülerindeki değişimi ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine and compare two Southern American authors in terms of their approach to racism and Southern social problems in their character depictions and settings in light of two novels from each author. The thesis holds the thesis“From William Faulkner's Male Yoknapatawpha County to Eudora Welty's Female Morgana Experience”; the main thesis idea is that researchers and critics argue that Faulkner defined the Southern literature in a way to choose what to mention, what to criticize and what to depict, while Eudora Welty, as a well-known Southern female writer, wrote the female perspective of the Southern America in her unique literary quality. To prove such thesis, two novels from each author were selected and shall be examined. Novels to be examined in the dissertation include Faulkner's Sartoris (1929) and The Reivers (1962), and Welty's A Worn Path (1941) and The Golden Apples (1949). Two novels or short stories from each author were selected for comparison since both authors experienced changes in their literary quality, two early novels from Faulkner and Welty, and two late novels from their maturation periods were selected to compare both well-known authors in terms of their approach to Southern American settings in their distinct and creative way. Due to the gender difference, this dissertation focuses on female and male eye on southern experience in literary universe. While Faulkner's novels selected in this thesis represent Faulkner's fictional Yoknapatawpha County as a part of Mississippi projection, Welty's short stories and novels depict fictional Morgana County as a part of female reflection of Southern social life. While Faulkner fictionalized a male-dominated Yoknapatawpha Country on basis of colonial cultural heritage, Welty created Morgana County in her novel in which women experiences were felt realistically and different from what Faulkner formulated in his literary works.