Vestibüler schwannoma tanısı ile cyberknife ® stereotaktik radyocerrahi ve stereotaktik radyoterapi uygulanan hastaların klinik- radyolojik ve toksisite sonuçlarının değerlendirilmesi ve plan doz dağılımlarının ray-tracing ve monte carlo algoritması ile karşılaştırılması
Clinical, radiological and toxicity evaluation of vestibular schwannoma patients treated with cyberknife® stereotactic radiosurgery-radiotherapy and comparison of planned dose distributions calculated by monte carlo and ray-tracing algorithms
- Tez No: 739354
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde Haziran 2009- Eylül 2014 tarihleri arasında vestibüler schwannom tanısı ile CyberKnife® (Accuray, Sunnyvale) cihazında stereotaktik radyocerrahi ve stereotaktik radyoterapi uygulanan hastaların klinik ve radyolojik değerlendirmeleri ve plan verileri kullanılarak yapılmıştır. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tedavi sonrası lokal kontrol oranları, tedavi öncesi ve son kontrollerine ait işitme değerlendirmesi (Gardner-Robertson skalası), 7. kranial sinir motor fonksiyon değerlendirmesi (House-Brackmann skalası), 5. kranial sinir duyu değerlendirmesi, yakın hafıza skoru ve hasta plan verilerinin Monte Carlo algoritması ile değerlendirilmesi sonucu çıkan sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Lokal kontrol, radyolojik stabil veya regresif hastalık olarak tanımlandı ve tüm hastaların son kontrollerinde %100 olarak saptandı. GRS ve HB skoru tedavi öncesi değerleri tedavi sonrası değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmuştur (p= 0,042 ve p= 0,046). Bununla birlikte hastaları yakın hafıza kayıt fonksiyonları arasında anlamlı değişiklik saptanmamıştır. GRS skorundaki değişimin kohlea mean doz 2 eşdeğeri, kohlea santral doz 2 eş değeri ve kohlea maksimum doz 2 eşdeğeri ile ilişkisi değerlendirilmiş ancak anlamlı korelasyon saptanmamıştır. GRS ve HB skoru farkında yine komorbid hastalık varlığının ilişkisi gösterilememiştir. Vestibüler schwannomlar radyoterapi planlamaları açısından hava, kemik ve doku geçişinin olduğu kafa tabanı bölgesinde yerleşim göstermektedirler. Doku dansite farkının olduğu akciğer gibi bölgelerde Monte Carlo ve Ray-Tracing algoritmalarıyla farklı sonuçlar alındığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Buradan yola çıkarak kafa tabanı yerleşimli tümörlerde de bu iki algoritma arasında fark olup olmadığı incelenmiş ve hastaların plan doz dağılımları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma amacıyla hipokampüs, kohlea, tüm beyin ve hedef volümlerin dozları her iki algoritmayla değerlendirilmiştir. Ölçümlerin farklılığı istatistiksel olarak coverage, reçetelenen izodoz, HI, total MU ve hedef maksimum değerlerinde anlamlı bulunmuştur. Ölçümlerin korelasyonu değerlendirildiğinde ise coverage, kohlea V3 ve tüm beyin V10 değerlerinde farklılık saptanmıştır. Son olarak ölçümlerin uyum analizlerine bakılmış yine coverage, tüm beyin V10 ve kohlea V3 ölçümlerinde uyum olmadığı saptanmıştır. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde lokal kontrol oranları literatürle benzerlik gösterirken trigeminal sinir toksisitesinin literatür değerlerine göre yüksek olduğu saptanmıştır. Bu anatomik bölgede bulunan tümörlerde Monte Carlo ölçümleri akciğer yerleşimli tümörlere kıyasla belirgin farklılık göstermemektedir; ancak daha geniş seriler ile çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study was done by means of clinical and radiological evaluations in addition to radiotherapy planning datasets of patients with vestibular schwannoma who treated with stereotactic radiosurgery or stereotactic radiotherapy using Cyberknife® ( Accuray, Sunnywhale ) between first between 01 June 2009 and 31 September 2014 in Dr. AY. Ankara Oncology Education and Research Hospital, Department of Radiotherapy. The patients were assessed before and after radiotherapy retrospectively, for hearing capacity (via Gardner-Robertson Scale), motor function of cranial nerve 7. (via House-Brackmann scale), sensorial function of cranial nerve 5, close memory changings and treatment planning datasets were compared with Monte Carlo algorithm after treatment. Local control was defined as radiologically stable or regressive disease and achieved for all the patients at the last control (%100). Preradiotherapy mean values of GRS and HB scores were both statistically different from post radiotherapy mean values (p=0,042 and p=0,046, respectively). However, there was no significant changes of close memory functions of the patients before and after treatment. The effect of mean cochlea dose of 2 Gy equivalent, central cochlea dose of 2 Gy equivalent on GRS score difference was investigated but there was not any significant correlation. Similarly, nonsignificant correlation was found between comorbid illness and both GRS, HB scores. Vestibular schwannomas were in the skull base region where the air, bone, and tissue dansities are all available and these dansity differences between them have to be considered for radiotherapy planning. There are many studies reporting that Monte Carlo and Ray-Tracing algoritms can be created different results for regions including different tissue dansities like lung. Based on these studies, whether there are any differences between these two algoritms for skull base tumors were investigated and radiotherapy planning dose distributions were judged with the current study. For this purpose, hippocampus, cochlea, whole brain and target volume doses were evaluated with both algoritms and results were compared. The differences between values of coverage,isodose,HI,total MU and target maximum dose were found statistically significant. When the correlation of measurement tests were interpreted, coverage, cochlea V3 and whole brain V10 values were statistically different between the two planning algoritms. Corresponding analysis of measurements were investigated and there were no compliance for coverage, whole brain V10 and cochlea V3 values between two planning algoritms. When the study results were interpreted, while the local control results were found similar with the literature, trigeminal nerve toxicity values were higher than the reported results. For tumors which are located at this anatomical site, not any obvious differences were found with using MC algoritms, distinct from lung tumors. Further studies with larger series are expected.