An examination of educators perceptions on the professional Teaching Law: A qualitative study
Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerine eğitimci algılarının incelenmesi: Bir nitel çalışma
- Tez No: 739353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitimcilerin son zamanlarda ilan edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na (ÖMK) yönelik algılarını incelemek ve alandaki insanların beklenti ve ihtiyaçlarının bu kanun ile karşılanıp karşılanmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla yarı-yapılandırılmış görüşme formu iki akademisyen, iki yüksek lisans öğrencisi, beş öğretmen, iki okul yöneticisi, ve üç sendika temsilcisine uygulanmıştır. Bu çalışmanın katılımcı grubu 14 kişiden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilecek insanların bu kanun hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinden, amaca yönelik katılımcı seçme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma fenomenolojik yöntem ile tasarlanan bir nitel çalışmadır. Bu çalışmanın veri kaynakları kanunun kendisi ve araştırmacı ve danışmanı tarafından geliştirilip alandaki uzmanlar tarafından onaylanan yarı-yapılandırılmış görüşmelerdir. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile incelenmiştir. Sonuçlar ÖMK'nin öğretmenlerin iyiliği açısından gerekli olduğunu ama katılımcıların içeriğin eksikliği yüzünden ÖMK'ye karşı pozitif bir algısı olmadığını göstermiştir. Aynı zamanda, bu kanun katılımcıların beklenti ve ihtiyaçlarını da karşılayamamıştır. Kanun, öğretmenlerin içerik belirleme aşamasına dahil edilmesi ile güncellenebilir ve farklı grup öğretmenler ile çalışmalar yapılarak fikir ve düşüncelerin ortaya çıkarılması ve kıyaslanması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perceptions of educators about the newly released Professional Teaching Law in Turkey and reveal if the expectations and needs of practitioners are met. For this purpose, a semi-structured interview was conducted with two academics, two master's students, five teachers, two school administrators, and three union representatives. The sample of the study is composed of 14 participants. The participants were selected through purposive participant selection method as the study requires participants to have information on Professional Teaching Law. Therefore, this is basic qualitative research that adopts phenomenology method. This study's data sources are the law itself, and semistructured interview, which was developed by the researcher and her advisor, and approved by the experts in the field. The qualitative data were analyzed through descriptive and content analysis. The results indicated that Professional Teaching Law is considered as a necessary law for the sake of the teachers, but this current law is perceived as being inadequate to make positive differences teachers, and it failed to meet the expectations of the field members. The law can be updated by involving teachers in the content preparation and further research can be conducted with different groups of teachers to compare the findings to reveal different ideas on the law.