Vestibular Schwannoma tanılı hastaların radyoterapi tedavisinde stereotaktik radyocerrahi planlarının farklı tedavi cihazlarında dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of stereotactic radiosurgery plans on different treatment devices in radiotherapy treatment of patients with vestibular Schwannoma
  1. Tez No: 819785
  2. Yazar: EBRU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ACAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vestibular Schwannoma (VS) tanılı on hastanın linak tabanlı Truebeam, Halcyon ve linak robotik tabanlı Cyberknife radyoterapi cihazlarında SRS tedavi planları hazırlanarak OAR (Organ at the Risk) açısından doz azaltımı ve tümör kapsamı elde ederek cihazların tedavi planlarının sonuçları ile dozimetrik karşılaştırmayı amaçladık. Varian™ marka Truebeam™, Halcyon™ ve Accuray® marka Cyberknife® M6 lineer hızlandırıcıları kullanılarak Eclipse™ TPS (Treatment Planning System) Analitik Anizotropik Algoritması (AAA) ile Multiplan® TPS Ray Tracing (RT) algoritması ile on hastanın SRS tedavi planları hazırlanmıştır. On hastanın reçete edilen PTV dozu tek fraksiyonda %95'i 12 Gy alacak şekilde tedavi planlamaları yapıldı. Her cihazda hasta planlarının ICRU 83 ve Paddick raporuna göre dozimetrik değerlendirmeleri yapıldı. TG101 raporuna göre DVH (Doz Volum Histogram) üzerinden PTV (Planning Target Volum) ve OAR dozları değerlendirilerek cihaz karşılaştırmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to dosimetric comparison with the results of the treatment plans of the devices by obtaining dose reduction and tumor coverage in terms of OAR (Organ at the Risk) by preparing SRS treatment plans on linac-based and linac robotic-based radiotherapy devices of ten patients diagnosed with Vestibular Schwannoma (VS). SRS treatment plans of ten patients were prepared with the Eclipse™ TPS (Treatment Planning System) Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) and Multiplan® TPS Ray Tracing (RT) algorithm using Varian™ brand Truebeam™, Halcyon™ and Accuray® Cyberknife® M6 linear accelerators. Treatment plans were made in a way that 95% of the prescribed PTV dose of 10 patients would receive 12 Gy in a single fraction. Dosimetric evaluations of patient plans were performed on each device according to the ICRU83 and Paddick. According to the TG101 report, device comparisons were made by evaluating PTV (Planning Target Volume) and OAR doses over DVH (Dose Volume Histogram). Statistical analysis non-parametric Friedman test of one-way ANOVA was applied with SPSS 22 program. The mean values of the Truebeam, Halcyon, and Cyberknife plans for ten patients were respectively PTV of 95% (1189.94±17.29), (1195.42±10.76), (1233.44±34.88), PTVmax (1312.56±15.13), (1287.55±30.91), (1447.40±50.73). Cochleamax (652.55±108.69), (725.46±63.24), (566.15±150.27). Cochleamean (412.05±103.50), (591.40±61.82), (358.95±82.20). Brainstemmax (661.12±272.02), (694.77±243.06), (586.02±244.24). Brainstemmean (77.07±37.00), (116.65±74,96), (83.67±46.17) results were obtained. All the parameters in the plans have yielded positive results within the limits. There was no significant difference between the brainstemmax and Cochleamax (p=0.061) doses of the devices, significant differences were observed in other parameters. It resulted in excellent dose conformity and lower doses in terms of OAR for the CyberKnife compared to other devices.