Farklı kombine ilaç farmasötik formlarında, adenozinin safsızlık profili için stabilite göstergeli, yeşil ters faz HPLC yöntemi geliştirilmesi, regresyon analizi ve validasyonu
Development of green reverse phase HPLC method with stability indicator for the impurity profile of adenosine in different combined pharmaceutical pharmaceutical forms, regression analysis and validation
  1. Tez No: 739368
  2. Yazar: CEM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İlaç endüstrisinde her geçen gün aynı moleküle ait farklı kombinasyon ve endikasyon çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Tez çalışması literatürde eksikliği tespit edilen kombine, farklı endikasyon içeren göz damlaları ürünlerinin muhteviyatının belirlenmesine dair metot geliştirme ve tespit çalışmalarıyla başlamıştır. Ürün formülasyonlarının doğrulanmasından sonra ilgili ürünler içerisinde Adenozine ait safsızlık profilinin tespiti kapsamında yöntem geliştirme çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmaların ilk safhasında kombine ürün formlarında herhangi bir çalışma bulunmadığından dolayı sadece Adenozine ait, bulunan tüm literatür ve farmakopeyal yöntem değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kombine ürünler içerisinde bulunan birden fazla aktif madde ve sahip oldukları safsızlık profilinin Adenozin safsızlık profilini doğru değerlendirmeye fırsat vermediği belirlenmiştir. Tüm bu farklı etken madde ve safsızlık profillerinden seçici olarak Adenozin safsızlıklarına uygun bir yöntem geliştirilmiştir. Kombine ürünlerde safsızlık profilinin kesin, doğru ve güvenilir şekilde tespit edildiği yapılan stres çalışmaları ile desteklenmiş ve yöntemin stabilite göstergeli olduğu kanıtlanmıştır. Stres çalışmaları esnasında elde edilen safsızlıkların karakterizasyonu LC-QTOF-MS ile desteklenerek ortaya konmuştur. Geliştirilen bu yöntem regresyon analizi ve validasyon çalışmaları ile doğrulanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler, ilaç sektöründe farklı içeriklere sahip Adenozin bulunduran ürünlerde Adenozine ait ilgili bileşikler (safsızlık) için yöntemin efektif olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the pharmaceutical industry, different combination and indication studies for the same molecule are carried out every day. The thesis started with method development and determination studies on the specification of the contents of eye drops products with the combined different indications, which were found to be lacking in the literature. After the product formulations were verified, method development studies were carried out within the scope of determining the impurity profile of Adenosine in the related products. In the first phases of these studies, since there was no study on the combined product forms, all the literature and pharmacopoeial method evaluations related to Adenosine were carried out. As a result of the studies, it was determined that more than one active substance in the combined products and their impurity profiles do not give the opportunity to evaluate the impurity profile of Adenosine correctly. From all these different active substances and impurity profiles, a method has been developed that is selectively suitable for Adenosine impurities. The precision, accuracy and reliability determinations of the impurity profile in the combined products have been supported by the stress studies and the method has been proven to be a stability indicator. The characterization of the impurities obtained in stress studies was demonstrated by supporting LC-QTOF-MS. This developed method has been validated by regression analysis and validation studies. The data obtained as a result of these studies revealed that the method is effective for related compounds (impurities) belonging to Adenosine in products containing Adenosine with different contents in the pharmaceutical industry.