Ariloksiaminopropanol yapısı içeren metoprolol tartarat ve propranolol hidroklorürün hidroklorotiyazid ile oluşturdukları kombine ilaç örneklerinde yapılan nitel ve nicel çalışmalar
Qualitative and quantitative determination of aryloxiaminopropanol compounds which metoprolol tartarate and propranolol hydrochloride with hydrochlorothiazide binary mixtures
- Tez No: 102768
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
108 vn. ÖZET Hidroklorotiyazidin (HKT) P-adrenerjik reseptör blokajı yapan propranolol HC1 (PPL) ve metoprolol tartarat (MPL) ile oluşturdukları ikili kombinasyonlar hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Bu çalışmada PPL-HKT ve MPL-HKT ikili kombinasyonlarının nitel ve nicel tayinleri yapılmıştır. Bu amaçla ince tabaka kromatografisi (İTK), spektroskopi (absorbans oranlan, vierordt, türev spektroskopisi), yüksek basmçlı sıvı kromatografisi (YBSK) yöntemleri kullanılmıştır. Uygulanan farklı yöntemlerle elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş, yöntemler duyarlılık açısından karşılaştırılmıştır. Önerilen yöntemlerin PPL-HKT ve MPL-HKT ikili kombinasyonlanmn rutin analizlerinde kullanılabilecek, alternatif yöntemler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
109 Vm. SUMMARY Binary combination of hydrochlorothiazide (HCT) with propranolol HC1 (PPL) and metoprolol tartrate (MPL), both compounds have P-adrenergic receptor blocker activity are used in hypertension treatment. In this study, qualitative and quantitative determination of binary combination of PPL-HÇT and MPL-HCT are completed. For this purpose, thin-layer chromatography(TLC), spectroscopy (absorbance ratio, vierordt, derivative) and high pressure liquid chromatography (HPLC) methods have been used. The results of the different analytical methods were compared and they were evaluated for sensitivity. The proposed methods can be used for routine quantitative analysis of MPL-HCT and PPL-HCT binary mixtures.