Bir orijinal ekipman üreticisinde ((OEM) atıksu ve kimyasal geri kazanım sistemi geliştirme senaryolarının yaşam döngüsü değerlendirmesi kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of wastewater and chemical recovery system development scenarios using a life cycle assessment in an original equipment manufacturer ((OEM)
  1. Tez No: 739372
  2. Yazar: GÜLÇİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH KAMİL SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan teknolojik gelişmeler, artan makinelere gereken enerjiyi sağlamak adına arayışlar ile devam etmiştir. Kömürün buhar enerjisi üretimi için kullanılmaya başlanmasından, fosil yakıtların alternatif olması ile devam eden gelişmeler, günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin ve nükleer enerji gerekliliklerinin tartışılmasını ortaya çıkarmıştır. Dünya nüfusunun hızla yükselmesi sanayi ve teknolojinin giderek daha da artan enerji gereksinimi geri dönüşü zor olan çevresel etkileri beraberinde getirmiştir. Bu gidişin felaketle sonuçlanabileceğinin farkına varılması çevrenin korunmasını öncelikli amaçlayarak küresel iklim değişikliğinin önlenmesi için çalışmaların yapılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, örnek bir çevresel etki analiz metodu olan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) bir otomotiv kaplama tesisinde kurgulanan iki farklı senaryo ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. SimaPro 8.5.0.0 yazılımı ve ReCiPe etki analiz metodu kullanılarak 1m2 sıkma somunu kaplanması prosesinin hangi çevresel etkileri oluşturduğu kapsamlı bir biçimde hesaplanmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre elde edilen bulgular ile, Senaryo 1 646mPt sonucu ile Senaryo 2 639mPt sonucuna göre daha olumsuz çevresel etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Tüm etki kategorilerinde Senaryo 1'in çevre üzerinde Senaryo 2'den daha yüksek etkisinin olduğu bulguları elde edilmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışma, fosfat kaplama prosesinden kaynaklanan tüm çevresel etki kategorilerinde en yüksek katkının elektrik tüketimi olduğunu göstermiştir. Tüm bu elde edilen sonuçların ışığında YDD'nin çevresel etkileri sayısallaştırmak için etkili ve faydalı bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, which started with the industrial revolution, continued with searches in order to provide the necessary energy to the increasing machines. The ongoing developments, from the use of coal for steam energy production to the alternative of fossil fuels, have led to the discussion of the transition to renewable energy sources and nuclear energy requirements. The rapid increase in the world population has brought with it the environmental effects that are difficult to return, the increasing energy requirement of industry and technology. The realization that this trend could result in disaster has led to efforts to prevent global climate change by aiming to protect the environment as a priority. In this study, Life Cycle Assessment (LCA), an exemplary environmental impact analysis method, was analyzed using two different scenarios in an automotive coating facility. By using SimaPro 8.5.0.0 software and ReCiPe impact analysis method, the environmental effects of the 1m2 cap nut coating process have been comprehensively calculated. With the findings obtained according to the comparison results, it has been determined that Scenario 1 646mPt result and Scenario 2 have more negative environmental effects than 639mPt result. It has been found that Scenario 1 has a higher impact on the environment than Scenario 2 in all impact categories. This study showed that electricity consumption was the highest contributor in all environmental impact categories resulting from phosphate coating process. In the light of all these results, it was concluded that LCA is an effective and useful method to quantify environmental impacts.