Suça sürüklenen çocukların rehabilitasyon döneminde ruh sağlığı bileşenlerinin önemi ve değerlendirilmesi
The importance and evaluation of mental health components in the rehabilitation period of juvenile pushed to crime
  1. Tez No: 739382
  2. Yazar: ONUR TUĞÇE POYRAZ FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RODOPMAN ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Anadolu Yakası'nda bulunan tek denetimli serbestlik kurumudur. Çalışma denetimli serbestlik süreci devam etmekte olan 18 yaş altı ergenlere duyurulmuş, gönüllüler (n=55; K=4, E=51) çalışmaya alınmıştır. Olgular hüküm giyme sayılarına göre bir kez (Grup 1; n=36; ortalama yaş=16,63±0,72) ve birden fazla hüküm giyme (Grup 2; n=19; ortalama yaş=16,78±0,41) sahip olanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Olguların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla, klinik değerlendirilmeleri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların ebeveynlerine Çocuklar için Davranış Değerlendirme Ölçeği, katılımcılara Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Sosyal İşlevsellik Ölçeği, Ebeveynlere ve Akranlara Bağlanma Envanteri-Kısa Formu verilmiştir. Zihinselleştirme becerilerinin değerlendirilmesi amacı ile Gözlerden Zihin Okuma Testi (Gözler Testi) uygulanmıştır. Katılımcıların zeka düzeyini değerlendirmek için yaş grubuna uygun olarak Wechsler Çocuklar İçin Zeka Değerlendirme Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu veya Wechsler Erişkinler İçin Zeka Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Delinquent children are one of the risk groups in terms of healthy childhood psychosocial development. Mental health studies focusing on delinquency can address the risk factors for recidivism apart from psychopathology which might create an intervention window for vulnerable adolescents. The aim of the present study is to describe the sociodemographic features, psychiatric diagnoses, and psychometric properties of a sample of delinquent adolescents on probation regarding the risk of recidivism. We conducted face-to-face interviews with volunteers (n=55; F/M=4/51, ages 14-18) from the Istanbul Anatolian Probation Department which is the only institution on the Asian side of Istanbul. The study was announced to adolescents under the age of 18 on probation and volunteers were included (n=55; F/M=4/51). Subjects were assigned by the number of their court cases to one court case (Group 1) (n=36; mean age=16,63±0,72) or more than one cases (Group 2) (n=19; mean age=16,78±0,41). All four female adolescents were in Group 1. Sociodemographic characteristics of the patients were assessed by a detailed form and their clinical assessment was performed with the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children Present and Lifetime Version. Participants' parents were given the Child Behavior Checklist. Participants were given the Children Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Quality of Life Scale for Children, Social Functioning Scale, and Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment. Evaluation of mentalizing skills was performed with the Reading of Mind Test from the Eyes (Eyes Test). According to age groups, Wechsler Intelligence Scale for the Assessment for Children-Revised Form or Wechsler Adult Intelligence Scale for the Assessment was used to evaluation of the level of intelligence of participants.