Maksiller anterior tek diş implant destekli protezlerde değişik açı ve bağlantı tipleri ile kullanılan platform açılı implant ve farklı abutment materyallerinin oluşturduğu stres dağılımının üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the stress distribution in maxillary anterior single unit implant supported prosthetics with different angle and connection types using platform angled implants and different abutment materials by three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 739401
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TOLGA YÜCEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anterior maksilladaki tek diş eksikliği implant destekli restorasyonlarla sıklıkla rehabilite edilmektedir. Bölgenin anatomik yapısı nedeniyle restorasyon aşamasında bölgede açılı abutmentlardan sıklıkla yaralanılmaktadır. Literatürde açılı abutmentların kemikte stresi arttırdığı şeklinde çalışmalar mevcuttur. Bu yüzden açıyı implant seviyesinde düzelten platform açılı implantları tanıtılmıştır. Bu çalışmada labiolingual boyuttaki açıyı abutment veya implant seviyesinde düzeltmenin kemik ve implant bileşenlerinde oluşturduğu stres analizi incelenmiştir. Bu amaçla, bilgisayar ortamında oluşturulan 16 faklı model üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın sonunda iki implant grubu için kemik ve implant bileşenlerinde farklı stres dağılımları izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Single tooth replacements in the anterior maxilla is often rehabilitated with implant-supported restorations. Due to the anatomical structure of the region, angled abutments are frequently used in the restoration phase. There are studies in the literature that angled abutments increase the stress on the bone. Therefore, platform angled implants that correct the angle at the implant level have been introduced. In this study, the stress analysis on bone and implant components caused by the correction of the labiolingual angle at the level of the abutment or implant was investigated. For this purpose, 16 different models created in the computer environment were examined using the three-dimensional finite element stress analysis method. At the end of the study, different stress distributions were observed in the bone and implant components for the two implant groups.