The impact of collaborative learning on EFL learners' speaking anxiety in online and face-to-face learning environments
İşbirlikçi öğrenmenin yüz yüze ve çevrimiçi ortamlarda yabancı dil öğrenenlerin konuşma kaygısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 739400
  2. Yazar: BUSE NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konuşma kaygısının, İngilizce'nin yabancı dil olarak kullanıldığı sınıf ortamlarında sıkça karşılaşılmasından dolayı yabancı dil öğrenenler için en çok sorun yaratan alanlardan biri olduğu açıktır. Öğrencilerin konuşma kaygısını azaltmanın yolları üzerinde geniş çaplı bir araştırma yapılmış olsa da, sınırlı sayıda araştırma, özellikle farklı öğrenme ortamlarında işbirlikçi öğrenmenin etkisine odaklanmıştır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, bu çalışma, işbirlikçi etkinliklerin yabancı dil öğrenenlerin yüz yüze ve çevrimiçi öğrenme bağlamlarında konuşma kaygısı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Ayrıca araştırma, bu iki ortamı karşılaştırarak aralarında fark olup olmadığını da bulmayı amaçlar. Bu nicel çalışmada veriler, 34 yabancı dil öğrencisinden, arka plan kısmından oluşan bir anket formu ve konuşma kaygısını ölçen 33 maddeden oluşan bir ölçek ile toplanmıştır. Nicel verileri analiz etmek için SPSS yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, yüz yüze ortamlarda işbirlikçi öğretimden sonra öğrencilerin konuşma kaygısı düzeylerinde bazı değişiklikler ortaya koysa da, bu değişikliklerin çoğu anlamlı değildir. Konuşma kaygısı açısından yaşanan en belirgin düşüşler öğrencilerin hata yapma, sınıfta çağırılma ve ana dili İngilizce olan insanlarla konuşma alanlarında gözlemlenmiştir. Çevrimiçi öğrenme ortamlarında işbirlikçi öğretimin analizinde de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Yüz yüze gruptan farklı olarak, öğrenciler yalnızca ana dili İngilizce olanlarla konuşmaları istendiğinde kaygı seviyelerinde önemli bir düşüş yaşamışlardır. Özetlemek gerekirse, işbirlikçi etkinliklerin her iki bağlamda da öğrencilerin konuşma kaygısı üzerinde önemli etkileri olmamıştır. Son olarak, işbirlikçi öğretimin öğrencilerin konuşma kaygısı üzerindeki etkisi açısından yüz yüze ve çevrimiçi ortamlar arasında önemli bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It is clear that speaking anxiety is one of the most problematic areas since it is frequently observed in English as a foreign language (EFL) contexts. Even though a large scale of research has been conducted on the ways to reduce learners' speaking anxiety, a limited number of them focused on the impact of collaborative learning, especially in different learning environments. Considering this, the research investigates the effects of collaborative tasks on foreign language learners' speaking anxiety in face-to-face and online learning contexts. Moreover, it also aims to compare these environments to understand whether there are any differences. In this quantitative study, the data was collected from 34 foreign language students with a questionnaire consisting of a background part and a scale that has 33 items measuring speaking anxiety. The SPSS software was used to analyze quantitative data. Even though the results revealed changes in learners' speaking anxiety levels after the collaborative instruction in the face-to-face environments, most of these changes were insignificant. Most significant decreases happened in terms of the anxiety learners felt about making mistakes, being called on in the class, and speaking with native English speakers. Similar results were obtained in the analysis of collaborative instruction in online learning environments. Different from the face-to-face group, learners only experienced a significant decrease when they were asked to speak with native speakers. To sum up, collaborative tasks did not have major effects on learners' speaking anxiety in either of the contexts. Finally, no differences were found between face-to-face and online environments in terms of the impact of collaborative instruction on learners' speaking anxiety.