Antalya milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1939-1950)
The deputies of Antalya and their political activites (1939-1950)
- Tez No: 739427
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
1939-1950 dönemi Türk siyasal hayatının en önemli ve en uzun vadeli yapısal değişimini içermesi nedeniyle devlet düzeyindeki önemli dönüşümlere sahne olmuş bir süreci ifade etmektedir. Bu dönemde Mecliste görev yapan milletvekilleri bölge ve ülke sorunlarının yanında İkinci Dünya Savaşı'nın getirmiş olduğu sorunlarla da uğraştılar. İkinci Dünya Savaşı yılları, dış siyasi olay ve etkilerin en yoğun olduğu yıllar olarak ayrı bir dönem özelliği göstermektedir. Bu dönem, geçmiş yılların da birikimiyle kaçınılmaz sonuçlar doğuracak, ülkemizde çok partili hayata geçilmesini sağlayacaktır. Savaş sonrası değişen siyasi atmosfer ile VIII. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine ikinci parti olarak Demokrat Parti de katılmıştır. Tez çalışmasının konusu, on bir yıllık bir süreci ve TBMM'nin üç dönemini kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde 1939, 1943 ve 1946 yıllarında üç kez seçim yapılmış, yedi hükümet kuruluşu gerçekleşmiştir. Çalışmamızda başta bu dönem seçimleri olmak üzere, 1939-1950 yılları arasında görev yapmış olan on dört Antalya milletvekilinin biyografileri, TBMM'de vermiş oldukları takrirleri, teklifleri ve konuşmaları gibi çalışmalarının neler olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Kronolojik sıralamaya uygun olarak her yasama dönemi kendi içinde değerlendirilerek milletvekillerinin faaliyetleri dönemler halinde verilmiştir. Antalya milletvekillerinin bölgesel kalkınmaya olan katkılarıyla ülke kalkınmasındaki rolleri ortaya konulmuştur. TBMM arşivinden ve Meclis tutanaklarından milletvekillerinin yasama çalışmaları ile ilgili kayıtlar tespit edilmiş; sağlık, ekonomi, kültür, eğitim, bayındırlık gibi konularda söylem ve faaliyetleri değerlendirilmiştir. Dönem milletvekillerinden özellikle Mehmet Rasih Kaplan, Hikmet Turhan Dağlıoğlu ve Mehmet Niyazi Aksu etkin çalışmaları ile ön plana çıktıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışmamızda Antalya şehrinin tarihi, milletvekillerinin sosyal ve kültürel özellikleri de konu edinilmiştir. Tezin sonuç kısmı yazıldıktan sonra faydalanılan arşiv, tetkik ve telif eserler ve diğer kaynaklar oluşturulan kaynakçada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The period of 1939-1950, as it includes the most important and longest-term structural change of Turkish political life, represents a process that witnessed important breaks and significant transformations at the state level. During this period, the deputies who served in the Assembly dealt with the problems brought by the Second World War as well as the problems of the region and the country. The years of the Second World War, as the years when foreign political events and influences were most intense, show a distinctive feature. This period will have inevitable results with the accumulation of the past years and will enable the transition to a multi-party system in our country. With the changing political atmosphere after the war, VIII. As the second party, the Democrat Party joined the Turkish Grand National Assembly. The subject of the thesis study covers an eleven-year period and three terms of the Turkish Grand National Assembly. During this period, three elections were held in 1939, 1943 and 1946, and seven government were established. In this respect, in this thesis, it is aimed to reveal the activities of fourteen Antalya deputies who served between 1939-1950, especially the elections in this period, their resumes, their statements in the Grand National Assembly of Turkey, their proposals and speeches. In accordance with the chronological order, each legislative period is evaluated within itself and the activities of the deputies are given in periods. The contributions of the Antalya deputies to regional development and their role in the development of the country have been revealed. Records related to the legislative work of deputies were identified from the archives of the Grand National Assembly of Turkey and the minutes of the Assembly; economy, education, culture, public works, health etc. discourse and studies on the subjects are discussed. It has been determined that especially Mehmet Rasih Kaplan, Hikmet Turhan Dağlıoğlu and Mehmet Niyazi Aksu, who are deputies of the term, come to the forefront with their effective works. At the same time, the history of the city of Antalya, the social and cultural characteristics of the deputies are also discussed in our study. After the conclusion part of the thesis was written, the archives, research-analysis works and other sources used were presented in the bibliography.