Sigara kullanımının trombosit fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cigarette use on thrombocyte functions
  1. Tez No: 739440
  2. Yazar: MURAT GÜCÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Öz Amaç: Çalışmamızda sigara içen ve içmeyen hastalarda ortalama trombosit hacmi ve β-tromboglobulin düzeylerini değerlendirerek sigaranın trombosit fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışma yaşları 20 ile 60 arasında değişmekte olan, 21'i (%35) kadın ve 39'u (%65) erkek olmak üzere toplam 60 olgu üzerinde yapılmıştır. Olgular 30'ar kişilik“Sigara İçen”ve“Sigara İçmeyen”olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar D-dimer, fibrinojen, CRP, sedimantasyon, albumin, ortalama trombosit hacmi ve β-tromboglobulin düzeyleri yönünden karşılaştırılmıştır. β-tromboglobulin plazma düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Sigara kullanan olguların β tromboglobulin düzeyleri, sigara kullanmayan olgulardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the effect of smoking on platelet functions by evaluating mean platelet volume and β-thromboglobulin levels in smokers and non-smokers. Materials-Methods: The study was conducted on a total of 60 subjects, 21 (35%) female and 39 (65%) male, aged between 20 and 60. The cases were divided into two groups as“Smoker”and“Non-Smoker”with 30 people each. The groups were compared in terms of D-dimer, fibrinogen, CRP, sedimentation, albumin, mean platelet volume and β-thromboglobulin levels. Plasma levels of β-thromboglobulin were measured by ELISA method. Results: β thromboglobulin levels of smokers were statistically significantly higher than non-smokers.