Sağlık hizmetleri kapsamında yer alan eczanelerin mekan düzenlemelerinde kimlik kavramı
The concept of identity in the space regulations of pharmacies under the scope of health services
- Tez No: 739481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsan sağlığı ile doğrudan ilgilenen eczacılık, insanlık tarihi kadar eski ve geçmişten bugüne satış alanında faaliyet gösteren, günümüzde birinci basamak sağlık hizmeti olarak sınıflandırılmaktadır. İlaç ve ilaç dışı sağlık ürünlerinin temin, tedarik, üretim ve depolama işlemlerinin yapıldığı eczaneler, sağlık kuruluşu olarak hizmet vermesi yönüyle perakende satış alanlarından tasarım ve kimlik ölçeğinde ayrılmaktadır. Bu ayrım, eczanelerin iç ve dış mekan tasarımlarına yansımış ve bunun sonucu olarak mekan kimliklerini de etkilemiştir. Günümüzde, insan sağlığı ve yaşamında önemli bir rol oynayan olan eczanelerin, iç mimarlık ve tasarım anlamında incelendiği detaylı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmanın amacı eczaneleri, cadde veya semt üzerinde bulunan eczaneler, sağlık kuruluşuna yakın konumlanan eczaneler ve alışveriş merkezlerinde bulunan eczaneler olmak üzere konumlarına göre gruplandırarak; dış, iç mekan kabuk, iç mekan yerleşim ve kullanıcı unsurlarından oluşan kimlik unsurlarına göre eczane tasarımını oluşturan mekan kimliğine ait parametreler ile ortaya koymaktır. Bu kapsamda benzer metrekarelere sahip konumlarına göre üç eczane; eczaneler özelinde yasal olarak belirlenen Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik göz önünde bulundurularak, eczane tasarımı ve mekan kimliğini oluşturan etkenler, detaylarıyla incelenmiş, konumlarına göre kimlik unsurları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak incelenen örneklerden elde edilen veriler ışığında kimlik unsurlarının her birini tanımlayan mekan kimliği parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The pharmaceutical profession, which is directly concerned with human health, is as old as human history and is currently classified as a primary health care service that operates in the field of sales from past to present. Pharmacies, where the procurement, supply, production, and storage of pharmaceutical and non-pharmaceutical health products are performed, differ from retailing areas, in that they serve as health institutions, on design and identity scales. This distinction is also reflected in the interior and exterior designs of pharmacies, and thus their spatial identities are also affected. No detailed study has been found in which pharmacies, which play an important role in human health and life, are examined in terms of interior architecture and design. Therefore, this study aims to reveal the parameters of space identity that make up the pharmacy design according to the identity elements consisting of the exterior, interior shell, interior settlement, and user elements by choosing actual pharmacies from different locations as such pharmacies on the street or in the neighbourhood, pharmacies close to health institutions, and pharmacies in shopping centers. In this context, by also considering the Regulation on Pharmacists and Pharmacies, the pharmacy design and the factors that make up the space identity were examined in detail in three selected pharmacies with similar square meters, and identity elements were compared according to the location factor. As a result, in light of the data obtained from the samples examined, the space identity parameters that define each of the identity elements have been determined.