Kişilik özelliklerinin ulaşım türü seçimine etkisi
The effect of personality characteristics on the choice of transportation mode
  1. Tez No: 739591
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH YENTİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KÜTÜK, PROF. DR. AHMET TORTUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, kişilik özelliklerinin, ulaşım türü seçiminde etkili olan faktörlerin etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada Türkiye geneli 1033 kişiye anket yapılarak veriler toplanmıştır. Anket verilerindeki faktörlere ayrı ayrı güvenirlik analizi yapılmış ve tüm güvenirlik katsayıları iyi değerlerde (Cronbach's Alpha değeri en düşük 0,73 – en yüksek 0,90) elde edilmiştir. Kişilik özellikleri Beş Faktörlü Kişilik Testinin Türkçe kısa formu olan Büyük Beş – 50 Kişilik Testi ile belirlenmiştir. Kişilik özellikleri; dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik ve zekâ / hayal gücü olarak verilmiştir. Kişilik testinin, oluşturulan teorik temele uygunluğunun kontrolü için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of personality traits and factors affecting the choice of transportation mode. In the study, data were collected by making a survey of 1033 people in Turkey. Reliability analysis was performed on the factors in the survey data separately and all reliability coefficients were obtained with good values (Cronbach's Alpha value was 0.73 at the lowest and 0.90 at the highest). Personality characteristics were determined by the Big Five – 50 Personality Test, which is the Turkish short form of the Five – Factor Personality Test. Personality characteristics; extraversion, agreeableness, responsibility, emotional stability, and intelligence/imagination. Exploratory factor analysis was performed to check the compatibility of the personality test with the theoretical basis.