Dadaşkent beldesinin şehir coğrafyası açısından incelenmesi
An Investigation of Dadaşkent district from the point of Urban geography
- Tez No: 110110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi Erzurum Dadaşkent Beldesi' nin Şehir Coğrafyası Açısından İncelenmesi Savaş ÖZBEY Danışman: Doç. Dr. Hakkı YAZICI 2002-Sayfa:132 Jüri: Doç. Dr. Hakkı YAZICI Dadaşkent, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümünde bulunan Erzurum şehir merkezinin, yaklaşık 6 km. batısında yer almaktadır. Batıda Ilıca ilçesi,doğuda Atatürk üniversitesi ile sınırı bulunmaktadır. Dadaşkent yerleşmesi, Erzurum ovasında, verimli tarım topraklan üzerinde yaklaşık 35 km2 lik bir alana kurulmuştur. Güneydoğusunda Erzurum şehrinin de yer aldığı Erzurum ovası, 825 km2'lik alana ve 1800- 1850 m. yüksekliğe sahiptir. Ova, kabaca kuzeydoğu- güneybatı yönünde uzanmaktadır. Araştırma sahasının yer aldığı bölgede karasal iklim özellikleri hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 5.9 °C olurken, yağış miktarı ise 460.5 mm. olarak ölçülmüştür. Kış mevsiminde karla örtülü gün sayısı 113.6 gündür.Doğal bitki örtüsü bozkırdır. Dadaşkent' te, 2000 yılında y apılan nüfus sayımı sonuçlarına göre 26. 594 kişi yaşamaktadır. Belirtilen nüfusun hemen tamamı merkezde yaşamaktadır. Gezköy'de yaşayan yaklaşık 1434 kişilik nüfusu hariç tutarsak kent nüfusunun 25. 160 olduğunu söyleyebiliriz. Ancak belirtmek gerekir ki, Dadaşkent' in mahallesi durumundaki Gezköy yerleşmesinde bulunan nüfusu da Dadaşkent nüfusu içerisinde kabul etmeliyiz Dadaşkent'te km2'ye yaklaşık 279 kişi düşmektedir.V 1980'li yıllarda ilk yerleşmelere sahne olan Dadaşkent beldesi imar planının hazırlanıp onanmasından sonra yoğun bir şekilde kooperatifleşme süreci yaşamış ve hızla nüfuslanmıştır. Beldede şu an yapımı tamamlanmış olan yaklaşık 5000 konut bulunmaktadır ve 1800 adet konutun da yapımı devam etmektedir. Dadaşkent ulaşım açısından çok elverişli bir konuma sahiptir. Erzurum'a 6 km. uzaklıkta bulunan belde Erzurum-Ankara karayolunun (E-80) hemen kenarında kurulmuştur. Beldeye ulaşım karayolu ile olmaktadır. Dadaşkent' in, Erzurum'un alt belediyesi olmasının gerektirdiği idari fonksiyonlar dışında sosyal fonksiyonları fazla gelişmemiştir. Kültürel fonksiyonlar içerisinde ilköğretim ve lise türü okullara sahiptir. Ayrıca bir de diyanet eğitim merkezi bulunmaktadır. Belde de sinema, tiyatro, festival vb. kültürel etkinlikler henüz bulunmamaktadır. Dadaşkent'te ait yerel televizyon, gazete ve dergi gibi yayınlar da bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY MASTER THESIS An Investigation Of Erzurum Dadaşkent District From The Point Of Urban Geography. SAVAŞ ÖZBEY Advisor: Doç. Dr. Hakkı Yazıcı 2002-Pages: 132 Jury: Doç.Dr.Hakkı YAZICI Dadaşkent is situated about 6 kms in the west of Erzurum city center lying in the Erzurum - Kars region of Eastern Anatolia. It has boundaries with Ilıca to the west and with Atatürk University to the east. Dadaşkent district is founded approximately on a 35 km 2 area on the fertile lands of Erzurum Plain. Erzurum Plain, on the southeast of which Erzurum is situated, has an area of 825 km 2, and an altitude of 1800-1850 m. The plain lies roughly in northeast-southwest direction. Continental climate characteristics dominate the study area. The annual mean temperature is 5.9 °c, and the rain fall is about 460.5 mm. The snow covered days last 1 13.6 days during winter. The natural plant cover is steppes. According to census in 2000, there are 26.594 people lives in Dadaşkent. Almost all of the mentioned population lives in the center. Except for 1434 people living in Gezköy, it can be said that the district population is 25160 people. But it should be noted that Gezköy population should be counted within the population of Dadaşkent as Gezköy is a part of it. Thr population ratio Dadaşkent is about 279 people per sq km.VII Dadaşkent district where the first settlements began in 1980 s has experienced a fast housing cooperation and dense inhabitation. There are approximately 5000 residences, the construction of which were completed, and the construction of 1800 more are continuing. Transportation to and from Dadaşkent is in good conditions. As it is situated near Erzurum - Ankara public road ( E-80 ) the transportation is via highway. Except for the managerial functions necessitating from being a sub- municipality of Erzurum, social life and activities haven't well developed yet. Elementary school and high schools try to carry out the educational and cultural functions. There is also a Piety Education Center. Cultural activities like cinema, theatre, festival etc. haven't been founded yet. There are no local television stations, newspaper magazine issues, either.