Agrega türünün ve lif kullanımının geçirimli beton özelliklerine etkisi
The effect of aggregate type and fiber use on permeable concrete properties
- Tez No: 739607
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUŞA ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel ısınma kaynaklı iklimsel değişiklikler nedeniyle son yıllarda yağan aşırı yağmurlar kentlerimizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu durum, toprak ve hava bağının plansız betonlaşma ile büyük oranlarda kesildiği, böylece yağmur sularının toprak tarafından emilmesinin önlendiği kentlerimizde daha çok görülmektedir. Toprak ve hava bağlantısının sağlanması, kent alt yapıları ile tahliye edilen yağmur suyu miktarının azaltılması ve artan sel ve aşırı yağmurların neden olduğu hasarların önüne geçilmesi amacıyla geçirimli betonlar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, bazalt, kalker, traverten, pomza ve plastik agregası olmak üzere 5 farklı agrega kullanılarak geçirimli betonlar üretilmiştir. Karışımlarda farklı boyutlarda agregalar kullanılarak agrega gradasyonunun geçirimli betonun özellikleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Geçirimli betona çelik ve plastik lif ikame edilerek bu 2 farklı lifin geçirimli betonların özelliklerine etkisi de araştırılmıştır. Geçirimli betonun taze hal özelliklerinin tespiti için, çökme ve birim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Sertleşmiş geçirimli betonun özelliklerinin tespiti için, birim ağırlık, porozite, basınç, eğilme ve yarmada çekme dayanımı, aşınma direnci ve geçirimlilik deneyleri yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, geçirimli beton özelikleri üzerinde agrega tipinin belirgin bir etkisi gözlenmezken, agrega boyutu ve lif kullanımı ve lif tipinin belirgin etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, heavy rain that is on the rise from global warming and climate change imperils our cities. This situation is more common in the cities where the connection between earth and air is interrupted by unsystematic concretion, therefore, preventing rainwater from being absorbed by the earth. Pervious concretes are used in order to implement the connection between earth and air, reduce rainfall discharge with city infrastructure, and prevent damages that resulted from rising floods and heavy rain. In this study, pervious concretes were produced using different types of aggregates such as basalt, limestone, travertine, pumice, and plastic. The effect of aggregate gradation, usage of steel and plastic fibers on the properties of pervious concrete was also investigated. Slump and unit weight experiments were conducted in order to determine the properties of pervious concrete in its fresh condition. Unit weight, porosity, compressive strength, flexure strength, splitting tensile strength, corrosion resistance and permeability experiments were conducted in order to determine the properties of hardened pervious concrete. The results of this study indicates that there was not a significant effect of aggregate type, however, aggregate gradation and fiber usage and fiber type had a significant effect on the properties of pervious concretes.