Response of Black Sea coastline to climate change impacts
Karadeniz kıyılarının iklim değişikliği etkilerine tepkisi
  1. Tez No: 739642
  2. Yazar: TUNAY ÇARPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada iklim değişikliğinin Karadeniz kıyı çizgisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla rüzgâr hızları, belirgin dalga yükseklikleri, deniz suyu sıcaklıkları ve yağış olarak seçilen iklim parametrelerinde 1979 ve 2016 yılları arasındaki uzun dönemli değişimler belirlenmiştir. Yine aynı dönemde Karadeniz kıyı çizgisindeki değişimler belirlenmiş ve dikkate alınan iklim parametreleri ile Karadeniz kıyıları boyunca meydana gelen kıyı çizgisi değişimleri arasındaki olası ilişkilerin ortaya konulabilmesi amacıyla istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi'nden ERA-Interim ve ERA-5 ve ABD Ulusal Çevresel Tahmin Merkezi'nden CFSR yeniden analiz veri setlerinden temin edilmiştir. Karadeniz kıyıları boyunca 271 sektöre ait kıyı çizgisi konumlarına ilişkin zaman serileri Deltares tarafından sağlanan Aqua-Monitor veri tabanından elde edilmiştir. Değişim eğilimlerinin ve bu eğilimlerin belirginliklerinin tespiti için parametrik olmayan Mann-Kendall ve Sen's Slope yöntemleri kullanılmıştır. Seçilen iklim parametrelerinin tamamı için çalışma alanında uzamsal olarak farklılık gösteren istatistiksel olarak anlamlı değişim eğilimleri elde edilmiştir. Benzer şekilde aynı dönemde kıyı çizgisi değişimleri de istatistiksel olarak anlamlı değişimler sergilemektedir. Deniz suyu sıcaklıkları neredeyse tüm Karadeniz'de istatistiksel olarak anlamlı artış eğilimleri sergilerken, rüzgâr hızları ve dalga yüksekliklerinin Karadeniz'in doğusunda istatistiksel olarak anlamlı artış eğilimleri göstermektedir. Yıllık toplam yağış ve yıllık yağışlı gün sayısındaki değişimler tüm Karadeniz'de yağış şiddetinin arttığını göstermektedir. Güneydoğu kıyılarında ise toplam yıllık yağış miktarını artmaktadır. Kıyı çizgisi değişimi analizlerinde dikkate alınan 271 kıyı sektörünün %49'unda 0,01 m/yıl ile 6,76 m/yıl arasında erozyon ve %51'i için ise 0,02 m/yıl ile 9,29 m/yıl arasında yığılma eğilimleri belirlenmiştir. En yüksek kıyı çizgisi değişimine maruz kalan Tuna, Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltalarında yerel kıyı çizgisi erozyonu değerlerinin sırasıyla 8,7; 21,8 ve 23,3 m/yıl mertebelerine ulaştığı belirlenmiştir. İklim parametreleri zaman serileri ile kıyı çizgisi konumu zaman serileri arasındaki korelasyonlar uzamsal olarak farklılık gösteren, istatistiksel olarak anlamlı ilişkilere işaret etmektedir. Bu çalışmanın sonuçları kıyı çizgisi değişimleri ile deniz suyu sıcaklıkları arasında belirgin istatistiksel ilişkilerin dikkate alınan diğer iklim parametrelerine göre daha fazla olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an investigation of the long-term variations of climate parameters and shoreline changes in the Black Sea. Long-term trends of mean and 95th percentile wind speeds, significant wave heights, sea surface temperatures, and precipitation for the term between 1979 and 2016 were calculated. Besides, the shoreline changes in the last decades along the Black Sea were examined. To define the possible relations between climate parameters and shoreline changes, statistical analyses were conducted. The analysis for climate parameters was done by using two different data: European Centre for Medium-Range Weather Forecasts-ERA-Interim and U.S. National Centers for Environmental Prediction-Climate Forecast System Reanalysis (CFSR). The time series of shoreline positions for transaction points at 271 shoreline segments along the Black Sea coasts were gained from Deltares' Aqua-Monitor Database. The Mann-Kendall and Sen's Slope methods are used to determine all the trends and statistical significances. For climate parameters, significant trends show spatial variability over the study area. Similarly, the shoreline changes exhibit significant trends in the same period. While sea surface temperatures showed significant increasing trends in almost all of the Black Sea, wind speeds and wave heights were found to show significant increasing trends in the eastern Black Sea. It was also determined that precipitation intensity in the Black Sea region tends to increase. On the 49% of 271 shoreline segments along the Black Sea, there is erosion between 0.01 m/year and 6.76 m/year. 51% of these shoreline segments, there is deposition between 0.02 m/year and 9.29 m/year. Local shoreline erosion values in the Danube, Kızılırmak, and Yeşilırmak Deltas, reached the order of 8.7, 21.81, and 23.33 m/year, respectively. The correlations between the time series of climate parameters and the shoreline positions indicate significant relationships with spatial variations. In this study, sea surface temperatures provided the strongest statistical relationship with the shoreline changes.