Endometrium kanserinde preoperatif biyopsi sonucunun postoperatif histopatolojik grade ve evre ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the relationship between preoperativebiopsy results and postoperative histological grade and stage inendometrial cancer
  1. Tez No: 739651
  2. Yazar: EDA SEVİNÇ ASLAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. TOLGAY TUYAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endometrial biyopsinin endometrium kanser tanısındaki yeri çok önemlidir. Çalışmamızda endometrium kanserlerinde operasyon öncesi alınan endometrial doku biyopsisinin ameliyat sonrası bakılan histolojik grade ve evrelemeye olan katkısı ve ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışma kapsamında Mersin Üniversitesi Hastanesi'nde 9 Aralık 2019 ile 6 Eylül 2021 arasında opere olan, preoperatif biyopsi sonucunda endometrium kanseri tanısı alan 66 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaşı, komorbid hastalıkları, preoperatif biyopsi materyalindeki histopatolojik grade, postoperatif patoloji sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 59,85 ± 9,28 yıldır. En sık uygulanan cerrahi prosedür total abdominal histerektomi (TAH) + bilateral salpingooferektomi (BSO) + pelvik ve paraaortik lenf notu disseksiyonu (PPLND) + omentektomidir. Hastaların büyük kısmı grade 1 hastalığa sahiptir. Değerlendirmeye dahil edilen toplam 55 hastadan 37'sinin (%67,3) biyopsi sonucu ile histopatolojik inceleme sonucu aynı grade olduğu bulunmuştur. Ayrıca lenfovasküler ve /veya servikal invazyon olan hastaların biyopsi sonucunun anlamlı düzeyde yüksek grade olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, biyopsi sonucu ile histopatolojik inceleme sonucu uyumlu görülmektedir. Buna ek olarak histopatolojik incelemenin gelecekte uygulanan tedavi rejimlerini planlamada fayda sağlayacı bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship between Preoperative Biopsy Results and Postoperative Histological Grade and Stage in Endometrial Cancer The role of endometrial biopsy in the diagnosis of endometrial cancer is very important. In our study, we aimed to reveal the contribution and relationship of preoperative endometrial tissue biopsy in endometrial cancers to histological grade and staging after surgery. Within the scope of this study, 60 patients who were operated between 9 December 2019 and 6 September 2021 at Mersin University Hospital and who were diagnosed with endometrial cancer as a result of preoperative biopsy were retrospectively analyzed. The relationship between the patients' age, comorbid diseases, histopathological grade in the preoperative biopsy material, and postoperative pathology results were examined. The mean age of the patients included in this study was 59,85 ± 9,28 years. The most common surgical procedure is total abdominal hysterectomy (TAH) + bilateral salpingoophorectomy (BSO) + pelvic and paraaortic lymph node dissection (PPLND) + omentectomy. Most of the patients have grade 1 disease. Biopsy results and histopathological examination results were found to be the same grade in 37 (67,3%) of the 55 patients included in the evaluation. In addition, biopsy results of patients with lymphovascular and/or cervical invasion were found to be significantly high grade. In conclusion, biopsy results and histopathological examination results seem to be compatible. In addition, histopathological examination is a useful fact in planning future treatment regimens.