Trigonella L. (Fabaceae) cinsine ait türlerin DNA barkodlama verilerinin incelenmesi ve filogenetik açıdan değerlendirilmesi
Analysis of DNA barcoding data of species belonging to the genus Trigonella L. (Fabaceae) and evaluation from a phylogenetic in point of view
  1. Tez No: 739656
  2. Yazar: YUDUM YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fabaceae familyasına ait olan Trigonella cinsi Dünya'da yaklaşık 135 tür ile temsil edilmektedir. Türkiye'de endemizm oranı oldukça yüksek olan Trigonella cinsinin taksonomisinde, cinsin geniş coğrafik dağılıma sahip olması ve buna bağlı morfolojik karakterlerdeki yetersizlik sebebiyle problemler bulunmaktadır. DNA barkodlama yöntemi, türlerin filogenetik ilişkilerinin ve taksonomik statülerinin anlaşılarak var olan problemlerin çözümüne katkı sağlayan önemli moleküler yaklaşımlardan birisidir. Bu amaçla nükleer ve kloroplast DNA'ya ait bölgeler filogenetik ilişkilendirme için kullanılmaktadır. Bu çalışmada NCBI (National Centre of Biotechnology Information ) veri tabanında Trigonella cinsine ait var olan bütün barkod bölgelerinin sekans bilgileri, cinsin taksonomisi için kullanıldı. Bu bölgelerden nükleer DNA'ya ait olan ITS1-ITS2, GA3ox1 ve kloroplast DNA'ya ait matK, rbcL, trnL-trnF ve psbA-trnH' ya ait sekans bilgileri Molecular Evolutionary Genetics Analysis (MEGA) programında Maximum Parsimony methodu kullanılarak filogenetik açıdan değerlendirildi. Bu kapsamda Trigonella cinsine ait ITS1-ITS2, matK ve psbA-trnH bölgelerinin olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Trigonella L. belonging to the family Fabaceae is represented by about 135 species in the World. There are problems in the taxonomy of the genus Trigonella which has a high endemism rate in Turkey because of the wide geographical distribution and taxonomy of the genus based on morphology. DNA barcoding method is one of the essential molecular approaches in the solving of these problems, in addition to understanding the taxonomic status and phylogenetic relationships of the species. For this purpose, the regions belonging to nuclear and chloroplast DNA are commonly used for their species identification. In this study, sequence information of all existing barcode regions belonging to the genus Trigonella in the NCBI (National Centre of Biotechnology Information ) database was used for the taxonomy of the genus. ITS1-ITS2, GA3ox1 belonging to nuclear DNA and maK, rbcL, trnL-trnF, psbA-trnH belonging to chloroplast DNA from these regions were phylogenetically evaluated with the Maximum Parsimony (MP) method by using Molecular Evolutionary Genetics Analysis (MEGA). In this involve, ITS1-ITS2, matK and psbA-trnH regions belonging to the Trigonella genus were determined to give favorable results.