Harran Üniversitesi Herbaryum (HARRAN)'undaki Fabaceae familyasının değerlendirilmesi
Evaluation of Fabaceae family at Harran University Herbaryum (Harran)
- Tez No: 609764
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma Harran Üniversitesi (HARRAN) Herbaryumun'da bulunan Fabaceae familyasına ait 975 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 25 cinse ait 176 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 25'i Türkiye için endemiktir. Endemik türler Red Data Kategorilerine göre değerlendirilmiştir. Endemik taksonloardan 5‟inin LR (Lc), 1'inin LR (cd), 1'inin DD, 3‟ünün CR, 3‟nün VU, 1‟nin LC ve 2"nin EN tehlike kategorisinde yer aldıkları görülmüştür. HARRAN herbaryumunda bulunan Fabaceae familyasının takson açısından zengin cinsleri Astragalus L. (42), Medicago L. (34), Trigonella L. (25), Trifolium L. (22) ve Vicia L. (18)'dır. Bu çalışma sonucunda, Hedysarum syriacum Boiss., Onobrychis armena Boiss. & Huet., Alhagi pseudalhagi (M. Bieb.) Desv. ex B. Keller & Shap. ve Astragalus trichocalyx Trautv. taksonlarının sinonime düştüğü tespit edilmiş olup, geçerli isimleri de bu çalışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 975 plant samples belonging to Fabaceae family in Herbarium of Harran University (HARRAN) were examined and 176 taxa of 25 genera were determined. 25 of these taxa are endemic to Turkey. Endemic species were evaluated according to Red Data Categories. It was observed that 5 of the endemic taxa were in the LR (Lc), 1 of them were in LR (cd), 1 of them were in DD, 3 of them were in CR, 3 of them were in VU, 1 of them were in LC and 2 of them were in threatened category. The genera rich in Fabaceae family in HARRAN herbarium are Astragalus L. (42), Medicago L. (34), Trigonella L. (25), Trifolium L. (22) and Vicia L. (18). As a result of this study, Hedysarum syriacum Boiss., Onobrychis armena Boiss. & Huet., Alhagi pseudalhagi (M. Bieb.) Desv. ex B. Keller & Shap. and Astragalus trichocalyx Trautv. taxa have been found to fall into synonym, and their valid names are given in this study.