Akciğer kanserinde karşı akciğer parankim metastazını predikte eden faktörlerin PET/BT ile incelenmesi
Evaluation of contralateral lung metastasis, İTS causes and predictive factors in lung cancer with fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography findings
- Tez No: 739658
 - Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÜSTÜN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomogrofisi/Bilgisayarlı Tomografi verileri ile karşı akciğer parankim metastazında etkili olan ve metastazı predikte etmemize yardımcı olacak bulguları değerlendirmeyi amaçladık. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmamıza, etik kurul onamı alınmış ve hastanemizde klavuzlara uygun şekilde Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomogrofisi/Bilgisayarlı Tomografi çekimi yapılmış akciğer kanseri tanılı 225 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların takip verileri ve görüntüleri üzerinden kontralateral metastazı doğrulanmış, Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomogrofisi/Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinden lezyon ve hastalık yaygınlığına dair veriler, kantitatif parametreler eşliğinde değerlendirilmiştir. Hastaların takip ve ölüm verilerine hastane bilgi sistemi aracılığıyla ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated contralateral lung paranchyma metastasis, its causes and predictive factors in lung cancer using Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography findings. Ethics committee approval was obtained in our retrospective study, and 225 patients who diagnosed lung cancer and underwent Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography in our department were included in this study. In all patients contralateral metastasis was confirmed on the follow-up data and images of the patients.