Blok zincir teknolojisini kullanarak yeni bir kripto para oluşturma esasları
Fundamentals of creating a new cryptocurrency using blockchain technology
- Tez No: 739660
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜR CAN TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Finans sektörünün altyapısını ve işleyişini değiştirme gücüne sahip olduğu düşünülen kripto paralar, önümüzdeki yıllar içerisinde ulusal ve uluslararası para politikalarını derinden etkileyecek ve şekillendirecektir. Geleceğin para piyasasına hakim olmak isteyen hükümetler ve şirketler, kripto para teknolojisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırarak finans dünyasına yön verecek önemli bir finansal araç olan kripto para sistemini hayata geçirmek zorunda kalacaklardır. Bu çalışmanın amacı, tüm hakları ülkemize ait olacak, tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin emekleri ile yoğurulan, milli teknolojilerle üretilen ve dünyaya adımızı duyuracak bir kripto paranın ilk temellerini atabilmektir. Yeni bir kripto para tasarımını oluşturmak bu çalışmanın kilit noktasını oluşturmuş, sistemin temel yapı taşları tasarlanmış, blok zincir ve Phyton yazılım platformu kullanılarak mimari hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies, which are thought to have the power to change the infrastructure and functioning of the financial sector, will deeply affect and shape national and international monetary policies in the coming years. Governments and companies that want to dominate the money market of the future will have to concentrate their studies on crypto money technology and implement the crypto money system, which is an important financial tool that will guide the financial world. The aim of this study is to lay the first foundations of a crypto currency, all rights of which will belong to our country, which is created by the efforts of our designers and engineers, produced with national technologies and which will make our name known to the world. Creating a new crypto currency design was the key point of this study, the basic building blocks of the system were designed, the architecture was implemented by using the blockchain and Phyton software platform.