Reşat Aysu'nun saz eserlerinin Si Bemol ve Bas klarnet icra tekniklerinde ve eğitiminde kullanılabilirliği üzerine araştırma
Research on the usage of Reşat Aysu's saz semai works in Si Bemol and Bass clarnet performance techniques and education
  1. Tez No: 739721
  2. Yazar: KUBİLAY GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE GÜLRİZ GERMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, Reşat Aysu'nun saz eserlerinin Si Bemol ve Si Bemol Bas klarnet icra tekniklerinde ve eğitiminde kullanılabilirliğine yönelik analizler ve değerlendirmeler içermektedir. İlk olarak çalışmamızda Klarnetin tanımı, klarnet çeşitleri, Türk müziğinde klarnet, Mehmet Reşat Aysu'nun hayatı ve bestecilik kimliği gibi konulara yer verilmiştir. Analiz ve değerlendirmeler ise çalışmamız dahilinde belirlemiş olduğumuz alt problem soruları çerçevesinde yapılmıştır. Örneklem olarak belirlemiş olduğumuz dört saz semaisini çeşitli konu başlıkları altında incelediğimiz bu çalışma ile; Reşat Aysu'nun Klasik Batı Müziği klarnet eğitimi alan icracılar tarafından tanınması ve bestekarlık teknikleri bakımından Reşat Aysu Saz Semailerinin yine Klasik Batı Müziği eğitimi almış ya da alıyor olan klarnet icracıları için teknik bazı hususlarda kazanım sağlayacak nitelikte eserler olduğuna dikkat çekilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes analyzes and evaluations on the usability of Reşat Aysu instrumental pieces in Bb and Bb Bass clarinet performance techniques and education. First of all, in our study; The definition of clarinet, types of clarinet, clarinet in Turkish music, Mehmet Reşat Aysu's life and his compositional identity are included. Analysis and evaluations were made with the sub-problem questions that we determined within the scope of our study. With this study, in which we examined four instrumental works, which we determined as a sample, under various topics; Reşat Aysu's recognition by students studying Classical Music clarinet and it is aimed to draw attention to the fact that the works of Reşat Aysu can be useful in some technical subjects for clarinet players who have received or are studying Classical Music.