Cinsel ve fiziksel istismara maruz kalmış çocukların çocukluk çağı travmalarının ve duygu düzenlemelerinin incelenmesi
Investigation of childhood traumas and emotion regulations of children exposed to sexual and physical abuse
- Tez No: 739825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geçmişten bu yana çocuklara yönelik olumsuz içerikli birçok davranışta bulunulmuştur. Bunlar günümüzde istismar adı altında anılsa da geçmişte bu olumsuz davranışların üzeri gerek toplumsal baskı gerekse kültürel değerlerle uyuşmaması gerekçesiyle kapatılmıştır. Özellikle cinsel istismara maruz kalan çocuklar konuşturulmamış ve aileler bu olayı yaşanmamış sayarak hayatlarına devam etmiştir. Yine aileler çocuklarına terbiye vermek amacıyla şiddete başvurarak istismarın başka bir türünü kendileri uygulamıştır. Cinsel ve fiziksel istismara maruz kalmış çocukların çocukluk çağı travmalarının ve duygu düzenlemelerinin incelenmesi amacıyla özel bir Psikolojik Danışmanlık Merkezinde danışmanlık hizmeti almaya gelen 13-17 yaş arasındaki 362 mağdur çocuk ile ailelerinin izni dahilinde Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılarak çalışma yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; çocukluk çağı travmalarının duygu düzenleme güçlüğüne pozitif yönde etki ettiği saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları boyutlarından duygusal istismar, duygusal ihmal ve aşırı koruma kontrolün pozitif yönde duygu düzenleme güçlüğüne etki ettiği saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları boyutlarından fiziksel istismar ve fiziksel ihmal negatif yönde duygu düzenleme güçlüğünü etkilediği, cinsel istismarın duygu düzenleme güçlüğüne etki etmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many behaviors with negative content have been committed against children. Although these are referred to abuse, in the past, they were covered up on the grounds that they did not match both social pressure and cultural values. Children who were subjected to sexual abuse were not made to talk, and the families continued their lives considering that these incidents had not happened. Again, families have applied another type of abuse themselves by resorting to violence to educate their children. 362 children between the ages of 13-17 who had been exposed to sexual and physical abuse who came to counselling center were participated in the study with the consent of their families. Childhood Trauma and Emotion Regulation Scale were given to participants. The obtained data were analyzed with the SPSS program. According to the results of the research; It has been determined that childhood traumas have a positive effect on emotion regulation difficulties. It has been found that emotional abuse, emotional neglect, overprotection affects the difficulty of regulating emotions in a positive way from the dimensions of childhood traumas. It has been found that physical abuse and physical neglect negatively affect emotion regulation difficulties from the dimensions of childhood traumas, and sexual abuse does not affect emotion regulation difficulties.