Leptin geni SAU3Al ile FGF-2 geni CSP6I polimorfizmleri ve bazı çevresel faktörlerin siyah alaca süt sığırlarının süt ve döl verim performanslarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of leptin gene SAU3AI with FGF-2 gene CSP6I polymorphisms and some environmental factors on milk yield and reproductive performances of holstein-friesian dairy cattle
- Tez No: 739829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada toplam 212 baş Siyah Alaca sığırda leptin geni Sau3AI ile FGF-2 geni Csp6I polimorfizmleri ile bazı çevresel faktörlerin süt ve döl verim özelliklerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Süt verim özelliklerinden laktasyon süt verimi (LSV), hareketlilik (H), iletkenlik (İ), sağım süresi (SS), 305 günlük laktasyon süt verimi (305LSV), 200 günlük laktasyon süt verimi (200LSV), 100 günlük laktasyon süt verimi (100LSV), sağımda geçen gün (SGG), pik süt verimi (PSV), pik süt verimine kadar sağımda geçen gün (PSGG), günlük ortalama süt verimi (GOSV) ve kuruda kalma süresi (KKS) değerlendirilmiştir. Döl verim özelliklerinden ise ilkine damızlıkta kullanma yaşı (İDKY), ilk buzağılama yaşı (İBY), servis periyodu (SP), gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), gebelik süresi (GS) ve buzağılama aralığı (BA) değerlendirmeye alınmıştır. Üzerinde durulan gen bölgelerine ait genotipler PCR-RFLP yöntemiyle, allel ve genotip frekansları ile heterozigotluk değerleri ise PopGene istatistik programı ile belirlenmiştir. Genotipler ve çevresel faktörlerin etkilerinin belirlenmesinde MİNİTAB (General Linear Model), varyans bileşenleri ile genetik parametre tahminlerinin yapılmasında ise MTDFREML paket programı kullanılmıştır. Sau3AI polimorfizmine ait A (0.8821) ve B (0.1179) allelleri ile AA (0.764) ve AB (0.236) genotipleri belirlenmiş ve populasyonda BB (0.000) genotipi gözlenmemiştir. Csp6I polimorfizmi için ise A (0.4269) ve G (0.5731) allelleri ile AA (0.174), AG (0.505) ve GG (0.321) genotipleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the genetic diversity and genotypes of leptin gene Sau3AI and FGF-2 gene Csp6I polymorphisms and the effects of some environmental factors on milk and reproductive performance in 212 Holstein cattle. Among the milk yield traits, lactation milk yield (LMY), mobility (M), conductivity (C), milking time (MT), 305-day lactation milk yield (305LMY), 200-day lactation milk yield (200LMY), 100-day lactation milk yield (100LMY), days in milk (DIM), peak milk yield (PMY), peak days in milk (PDIM), average daily milk yield (ADMY) and dry period (DP) were evaluated. Among the reproductive traits, first service age (FSA), first calving age (FCA), service period (SP), number of inseminations per pregnancy (PI), pregnancy (P) and calving interval (CI) were evaluated. Genotypes of the focused gene regions were determined by PCR-RFLP method, and allele and genotype frequencies and heterozygosity values were determined by PopGene statistical program. Minitab (General Linear Model) was used to determine the effects of genotypes and environmental factors, and the MTDFREML package program was used to estimate the variance components and genetic parameters. A (0.8821) and B (0.1179) alleles and AA (0.764) and AB (0.236) genotypes of Sau3AI polymorphism were determined and BB (0.000) genotype was not observed in the population. A (0.4269) and G (0.5731) alleles and AA (0.174), AG (0.505) and GG (0.321) genotypes were determined for the Csp6I polymorphism.