Konuklar Tarım İşletmesinde yetiştirilen esmer sığırlarda leptin ve Pit-1 geni polimorfizmleri ile süt verimi ve kompozisyonu arasındaki ilişkiler
Associations between leptin and Pit-1 gene polymorphisms with milk yield and milk composition traits in brown swiss cattle raised in Konuklar State Farm
- Tez No: 302511
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada toplam 301 baş Esmer sığırda leptin genindeki dört (Kpn2I_94, Sau3AI_1820/422 HphI_331 and BsaAI_522) ve pit-1 genindeki bir (HinfI_451) polimorfizmin genetik çeşitliliği incelenmiş ve genotipler ile 305 günlük süt verimi (LSV305), kontrol süt verimi (KSV), yağ (%), protein (%), laktoz (%), yoğunluk (kg/m3), yağsız kuru madde (%), kül (%), donma noktası (oC) ile sütün pH ve iletkenlik (uS/cm) gibi özellikleri arasındaki muhtemel ilişkiler değerlendirilmiştir. Allel frekansları leptin genindeki Kpn2I_94'de C: 0.553 ve T: 0.447, Sau3AI_1820'de A: 0.658, B: 0.198 ve C: 0.144, Sau3AI_422'de A: 0.777 ve B: 0.223, HphI_331'de C: 0.849 ve T: 0.151, BsaAI_522'de A: 0.342 ve G: 0.658 ile Pit-1 genindeki HinfI_451'de A: 0.374 ve B:0.626 olarak bulunmuştur.Süt bileşenleri dışında 305 günlük süt verimi ve kontrol süt verimleri ile bazı leptin geni polimorfizmleri (BsaAI and HinfI) arasında istatistik olarak önemli ilişkiler bulunmuştur (P0.05), fakat LSV305'deki (P=0.11, P=0.13) ve KSV'deki (P=0.12, P=0.08) önem seviyelerindeki eğilimlerinden dolayı B alleli seleksiyonda tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the genetic variability of four polymorphisms (Kpn2I_422bp, Sau3AI_1820/422 HphI_331 and BsaAI_522) in leptin gene and one polymorphism (HinfI_451) in pit-1 gene in a total of 301 Brown Swiss cattle, and also evaluated the possible association between genotypes of these genes and dairy traits such as 305 days milk yield (MY305), test day milk yield (TDMY), fat (%), protein (%), lactose (%), density (kg/m3), solids-non-fat (%), total solids (%), freezing point (oC) and pH of conductivity (uS/cm) milk. Allel frequences are found as C: 0.553 and T: 0.447 in Kpn2I_422; A: 0.658, B: 0.198 and C: 144 in Sau3AI_1820; A: 0.777 and B: 0.223 in Sau3AI_422; C: 0.849 and T: 0.151 in HphI_331 and A: 0.342 and G: 0.658 in BsaAI_522 polymorphisms in leptin gene and A: 0.374 and B: 0.626 in HinfI_451 polymorphism in Pit-1 gene.Statistically significant relation between some leptin gene polimorphism (BsaAI and HinfI) and milk yields (MY305 and TDMY) are found except milk components. Both AA genotype for BsaAI polymorphism and CT genotype and T allele for HphI polymorphism were showed statistically significant superiority than others on MY305 and TDMY. In addition to these, the genotypes at Sau3AI_1820/422 polymophisms did not show a significant association with the these traits (P>0.05), but B allele may be preferable in selection due to be inclined significant levels on MY305 (P=0.11, P=0.13) and TDMY (P=0.12, P=0.08).