Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniğinde uygulanan endoskopik ultrasonografi olgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of endoscopic ultrasonography cases applied in Ondokuz Mayis University Gastroenterology Clinic
  1. Tez No: 739845
  2. Yazar: ERSİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Endoskopik ultrasonografi yaklaşık son 30 yıllık süreçte önemini gün geçtikçe arttıran tanı ve tedavide kapsamını yıllar içerisinde geliştiren non-invaziv ve ince iğne aspirasyonu, biyopsi, drenaj işlemleri gibi invaziv yöntemlere izin veren endoskopi yöntemidir. Seksenlerin başında pankreotikobilyer sistemi transabdominal ultrasonografinin dezavantajlarından kaçınarak daha yakından, aradaki engelleri kaldırarak görüntüleme amacıyla geliştirilmiştir. EUS'un olumlu yönlerine rağmen günümüzde endike olduğu tüm tanı ve tedavi yöntemlerinin başarılı ve güvenilir uygulanabilmesi için deneyimli hekim ve kliniğe ihtiyaç vardır.Kliniğimizde 2016 yılından itibaren EUS işlemleri uygulanmaktadır. Gastroenteroloji kliniğimizin verilerini literatüre kazandırmak ve ileriki zamanlarda yapılacak çalışmalar için başlangıç niteliğinde olması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda Ocak 2018- Temmuz 2020 yılları arasında kliniğimizde yapılan EUS işlemleri retrospektif olarak taranmıştır. Yapılan işlemler epidemiyolojik özelliklerine, EUS endikasyonlarına, EUS bulgularına, komplikasyon gelişimine göre sınıflandırılmıştır. 1432 hastanın verilerine ulaşılmış olup bu veriler IBM Statiscal Package for the Social Sciences (SPSS) V25 ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışma dahil edilen 1432 hastayı içermektedir. Vakaların 695 'i (%48.5) erkek, 737' si (%51.5) kadındı.Vakaların yaş ortalaması 59.49 yıl olarak hesaplandı. Erkeklerin yaş ortalaması 60,99, kadınların yaş ortalaması 58,07 idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Endoscopic ultrasonography is an endoscopy method that has increased its importance day by day in the last 30 years and has improved its scope in diagnosis and treatment over the years, and allows invasive methods such as fine needle aspiration, biopsy, drainage procedures. In the early eighties, the pancreaticobiliary system was developed to avoid the disadvantages of transabdominal ultrasonography, for closer imaging by removing the barriers. Despite the positive aspects of EUS, experienced physicians and clinics are needed for successful and reliable application of all diagnostic and treatment methods that are indicated today. EUS procedures have been applied in our clinic since 2016. It is aimed to bring the data of our gastroenterology clinic to the literature and to be a starting point for future studies. METHOD: In our study, EUS procedures performed in our clinic between January 2018 and July 2020 were reviewed retrospectively. The procedures performed were classified according to their epidemiological features, EUS indications, EUS findings, and complication development. The data of 1432 patients were accessed and these data were analyzed with the IBM Statiscal Package for the Social Sciences (SPSS) V25. RESULTS: The study included 1432 patients included. 695 (48.5%) of the cases were male and 737 (51.5%) were female. The mean age of the cases was calculated as 59.49 years. The mean age of men was 60.99, and the mean age of women was 58.07.