1869-1876 tarihli Ceyb-i Hümâyûn Defterine göre Sultan Abdülaziz ihsanları
Sultan Abdulaziz ihsans according to the Ceyb-i Humayun Book dated 1869-1876
- Tez No: 739847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUĞLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Sultan Abdülaziz dönemine ait Ceyb-i Hümâyûn hazinesi incelenmiştir. Araştırma neticesinde gelirler, giderler, ihtiyaçlar ve yapılan ihsanlar hazine dahilinde ele alınmıştır. Ceyb-i Hümâyûn defterinde yer alan maaş verileri analiz edilmiştir. Sultan Abdülaziz döneminde Mabeyn-i Hümâyûn'a bağlı olarak varlığını devam ettiren Ceyb-i Hümâyûn'un tahsisatı Hazine-i Hassa tarafından sağlanmıştır. Saray masrafları ve çalışanların maaşları Ceyb-i Hümâyûn tarafından karşılanmıştır. Ayrıca Ceyb-i Hümâyûn çerçevesinde yapılan ihsanların boyutu, padişahın kişisel ve sosyal yanı incelenmiştir. Çalışma, Sultan Abdülaziz'in bu hazine üzerinden kurumlara yaptığı tahsisatları, şahıslara verilen maaşları ve çeşitli vesilelerle yapmış olduğu ihsanları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ceyb-i Hümâyûn treasury belonging to the period of Sultan Abdülaziz was examined. As a result of the research, incomes, expenses, needs and donations are handled within the treasury. The salary data in the Ceyb-i Hümâyûn book were analyzed. The allocation of Ceyb-i Hümâyûn, which continued its existence under the Mabeyn-i Hümâyûn during the reign of Sultan Abdülaziz, was provided by the Treasury-i Hassa. The palace expenses and the salaries of the employees were covered by Ceyb-i Hümayun. In addition, the size of the grants made within the framework of Ceyb-i Hümâyûn, the personal and social side of the sultan were examined. The study presents the appropriations made by Sultan Abdulaziz to institutions through this treasury, the salaries given to individuals and the grants he has made on various occasions.