Redif askeri teşkilatı (1834-1876)
Redif military organization (1834-1876)
- Tez No: 94775
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET BOLAT, Cahide, Redîf Askeri Teşkilâtı. (1834-1876). Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA, XI-124 s. Osmanlı Ordusu' nun önemli bir unsurunu oluşturan Redîf Teşkilâtı hakkında yapılan bu çalışmanın Giriş Bölümü'nde, kuruluşundan XDC yüzyılın başlarına kadar ordunun genel durumu üzerinde durulmuştur. Birinci Bölüm'de özellikle m. Selim Dönemi'nden itibaren başlayan yenileşme hareketlerinin genel bir çerçevesi çizilmiş, bu dönemden n. Mahmut Devri'ne kadar süren ordunun modernleştirilmesi çalışmalarının genel bir tasviri yapılmıştır. İkinci Bölüm'de kimi yazarlar tarafından“yedek ordu”olarak tanımlanan Redîf Ordusu'nun konumu tartışılmış, tarihi süreç içerisinde alınan kararlar doğrultusunda, bu ordunun en azından 1843 yılma kadar bir yedek ordu olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca teşkilatın kuruluş ve işleyişi, 1836 yılında yapılan düzenlemeler ve adı geçen birliklerin maaşlarım ödeyen ve ihtiyaçlarını karşılayan Redîf-i Mansûre Hazînesi'nin örgütlenişi incelenmiştir. Tanzimat Dönemi'nde askerlik alanında yapılan düzenlemelere bağlı olarak 1843'te Nizamiye Ordusu kurulmuş ve askerliğin belli bir düzene oturtulması için 1846'da bir Asker Alma Kanunu çıkarılmıştır. Bu bölümde (Üçüncü Bölüm) redif askerinin yedek ordu konumuna getirilmesinden 1869'a kadar geçen süre içinde yapılan düzenlemelerin ayrıntıları verilmiş, redif birliklerinin donanım, kılık ve kıyafetleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölüm'de ise 1869'da başlayan Osmanlı Ordusu'ndaki yenilikler ifade edilmiş, Nizamiye Ordusu ve Redîf Teşkilâtı'nın bu tarihten XX. yüzyılın başlarına kadarki örgütlenişi ve işleyişi ana hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY BOLAT, Cahide, Redîf Askeri Teşkilâtı. (1 834-1 876\ Ph.D. Thesis, Adviser: Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA, XI-124 p. In the introduction a general appraisal of the Redîf Teşkilâtı from its establishment to the start of the 19* century is given. In the 1* Chapter a synopsis of the efforts of Selim İÜ and Mahmud n, to reform and modernise the Ottoman Army is given. In the 2nd Chapter the use of the term“Yedek Ordu”by certain writers and the accuracy of the use of the term and subsequently, the inaccuracy of the use of this term from 1834 to 1843 as proven by the historical record are discussed. Also the Redîf Askerî Teşkilâtı' s reorganisation and daily operations in 1836 and that of the Redîf-i Mansûre Hazînesi, which provided financial and material support to it, are discussed. The Nizamiye Ordusu was formed in 1843 during the Tanzîmat era's reform efforts. In 1846 the Asker Alma Kanunu was issued in order to create an order in the military services. In the 3rd Chapter the details of the Redîf Teşkilâtı's formation and transformation into a“Yedek Ordu”by 1869; its equipping and clothing are discussed. In the 4th Chapter an attempt to summarise the major points and those details described earlier of the Ottoman Army's the Nizamiye Ordusu' s and Redîf Teşkilâtı's changes and operations from 1869 to the start of the 20th century is given.