I. ve II. Haçlı Seferlerinde Çukurova
Çukurova in First and Second Crusades
  1. Tez No: 739930
  2. Yazar: MELEK AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Türklerin Marmara sahiline kadar Anadolu'da ilerleyişine karşı İmparator Aleksios Komnenos'ın papadan istediği yardım neticesinde gerçekleşen I. Haçlı seferinin gidişatını, Haçlı liderleri Tancred ve Baudouin'ın Çukurova'da yaptığı savaşlar büyük oranda etkilemiştir. Tancred ve Baudouin'ın Çukurova'da hâkimiyet mücadelesinde en büyük destekçileri Ermenilerdir. Ermenilerin destekleri, Haçlı liderlerinin Çukurova'da hâkimiyet kurmalarının yanı sıra Bizans İmparatorluğu'na tehlike oluşturan Haçlı kontluklarının da kurulmasına neden olmuştur. İmparatorluk, bu tehlikelere karşı bilhassa Çukurova üzerine savaş stratejileri uygulamıştır. Lakin Bizans'ın hem Haçlılarla yaptıkları ittifaklarla güçlenen Ermenilere hem de Ermenilerin yardımlarıyla Çukurova'da hâkimiyet kuran Haçlılara karşı düzenlediği seferler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bizans, yaşanan bu mağlubiyetlerden dolayı bir zamanlar Türklere karşı papadan yardım istediği gibi Haçlılara ve Ermenilere karşı da Türklerden yardım istemek durumunda kalmıştır. Fakat ne Selçuklu sultanının ne de bizzat Bizans İmparatorluğu'nun Çukurova üzerine düzenlediği seferler kısa süreli başarılar elde edilmiş olsa da olumlu bir sonuç vermiştir. Çukurova'da yaşanan mücadeleler, ittifaklar ve kurulan hâkimiyetlerin esas alındığı“I. ve II. Haçlı Seferlerinde Çukurova”başlıklı çalışmamızda; I. Haçlı Seferi, II. Haçlı seferi ve III. Haçlı seferine giden süreçte Çukurova'nın siyasî tarihi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The battles of Tancred and Baudouin, who were the leaders of the Crusades, in Çukurova greatly affected the course of the Crusades, which took place with the call of the help of Emperor Alexios Komnenos from the pope against the advance of the Turks in Anatolia to the Marmara coast. The biggest supporters of the Crusader leaders in the struggle for dominance in Çukurova are the Armenians. The support of the Armenians led to the establishment of the Crusader counties, which pose a threat to the empire, as well as the dominance of the Crusader leaders in Çukurova. The Empire implemented war strategies against these dangers, especially on Çukurova. However, the campaigns organized by the empire against both the Armenians, who were strengthened by their alliances with the Crusaders, and the Crusaders, who established dominance in Çukurova with the help of the Armenians, failed. Due to these defeats, the empire had to ask for help from the Turks against the Crusaders and Armenians, as it once asked for help from the pope against the Turks. However, neither the Seljuk sultan's nor the empire's campaigns on Çukurova yielded a positive result, although short-term successes had been achieved. Our study, which we named“Cukurova in the First and Second Crusades”based on the struggles, alliances, and established dominion in Çukurova; the political history of Çukurova is discussed in the process leading to the First Crusade, the Second Crusade, and the Third Crusade.