İtfaiye çalışanlarında depresyon – anksiyete – stres, öznel iyi oluş ile mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, anxiety, stress, subjective wellness and strategies to improve happiness in fire workers
  1. Tez No: 739933
  2. Yazar: GÜLİSTAN YAVCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada itfaiye çalışanlarının depresyon – anksiyete – stres, öznel iyi oluş düzeyleri ile mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından gerekli izinlerin alınmasıyla İstanbul Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü çalışma alanına bağlı Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beyoğlu, Fatih, Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinde bulunan İtfaiye çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmaya 20 - 60 yaş arasında yer alan 331 erkek katılımcı katılmıştır. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ''Depresyon-Anksiyete-Stres (DASS42) Ölçeği'', ''Mutluluğu Artırma Stratejileri Ölçeği'', ''Yaşam Doyumu Ölçeği'', ''Pozitif Negatif Duygu Ölçeği'' ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri analizinde ''SPSS 20'' paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın istatiksel analizlerinde Levene testi, Tek Yönlü Varyanas Analizi(Anova), Kruskal-Wallis Testi, Tukey Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre itfaiye çalışanlarının mutluluğu artırma stratejilerinin, depresyon, anksiyete ve stres puanlarının; yaş, eğitim durumu, çalışma yılı açısından incelenmesinde anlamlı şekilde bir farklılaşma bulunmamıştır. Öznel iyi oluş puanlarının incelenmesinde yaş ve eğitim durumu açısından anlamlı şekilde bir farklılaşma bulunmamıştır; çalışma yılı açısından incelenmesinde anlamlı şekilde bir farklılaşma bulunmuştur. Mutluluğu artırma stratejisinin çevreye pozitif tepki vermek ve istekleri doyurmak alt boyutlarının, öznel iyi oluşu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. İstekleri doyurmak alt boyutunun, depresyonu negatif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Doğrudan mutluluğa yönelik davranış gösterme alt boyutunun, depresyonu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Bedeni dinlendirmek ve istekleri doyurmak alt boyutlarının, anksiyeteyi negatif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Mutluluğu artırma stratejisinin doğrudan mutluluğa yönelik davranış gösterme alt boyutunun, anksiyeteyi pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Mutluluğu artırma stratejisinin bedeni dinlendirmek alt boyutunun, stresi negatif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular literatüre bağlı olarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between depression – anxiety – stress, subjective well-being levels of firefighters and strategies to increase happiness. The working group of the research consists of the Fire Brigade employees in Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beyoğlu, Fatih, Şişli and Zeytinburnu districts affiliated to the Istanbul European Side Fire Brigade Department, after obtaining the necessary permissions from the Istanbul Metropolitan Municipality. 331 male participants aged between 20 and 60 participated in the study. Relational screening model was used in this study.“Depression-Anxiety-Stress (DASS42) Scale”,“Happiness Enhancing Strategies Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Positive Negative Emotion Scale”and Personal Information Form were used as data collection tools.“SPSS 20”package programs were used in data analysis. Levene test, One Way Analysis of Variance (Anova), Kruskal-Wallis Test, Tukey Analysis and Multiple Regression Analysis were used in the statistical analysis of the study. According to the research findings, no significant difference was found when examining the strategies to increase happiness of firefighters, depression, anxiety and stress scores in terms of age, education level and working year. In the examination of subjective well-being scores, no significant difference was found in terms of age and educational status; A significant difference was found in the examination in terms of working year. It was found that the sub-dimensions of the strategy of increasing happiness positively and significantly predict subjective well-being. Satisfying desires sub-dimension was found to predict depression negatively and significantly. It was found that the sub-dimension of acting directly towards happiness predicted depression positively and significantly. It was found that the sub-dimensions of resting the body and satisfying the desires predicted anxiety in a negative and significant way. It was found that the sub-dimension of the strategy of increasing happiness predicted anxiety in a positive and meaningful way. Resting the body sub-dimension of the strategy of increasing happiness was found to predict stress negatively and significantly. In line with these results, the findings were discussed and suggestions were made depending on the literature.