Erken evre kolon kanserinde klinik özellikler, laboratuvar ve patolojik verilerin nüks üzerine etkisi
The effect of clinical features, laboratory and pathological dataon recurrence in early stage colon cancer
- Tez No: 739934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaçlar: Tüm lokorejyonal KRK'lerin %30-50'si nüks eder ve hastalar bu nedenle ölür. Nüks için risk faktörü olan hastalarda adjuvan kemoterapi ile nüks oranları azalmaktadır. Bununla birlikte tedavi ilişkili çeşitli yan etkiler görülmektedir. Çalışmamızda nüks için risk faktörü olabilecek verileri inceledik. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamıza Evre I (n=10), evre II (n=111) ve evre III (n=183) toplam 304 hasta dahil edildi. Vakaların dosya tarama yöntemi ile klinik, laboratuvar ve patolojik verileri elde edildi. Bulgular: Klinik özelliklerden hiçbirinin nüks açısından anlamlı farka sahip olmadığı görüldü. Laboratuvar bulgulardan yüksek nötrofil/lenfosit(p=.007), nötrofil/lenfosit(p=.025) ve monosit/lenfosit(p=.021) oranlarının ve yüksek CEA düzeyinin(p=.017) daha kötü HS için risk faktörü olduğu görüldü. Patoloji verilerinden tümör obstrüksiyonu (p=.001), tümörde perforasyon (p=.001), lenfatik invazyon (p=.006), vasküler invazyon (p=.001) perinöral invazyon varlığı(p=.001), tümör T evresinin T4 olması(p=.004) tümör subtipinin adenokarsinom BTS dışı olması (p=.001), evre III hastalarda tümör depoziti varlığı (p=.001) ve evre III hastalarda yüksek pozitif lenf nodu oranın (p=
Özet (Çeviri)
Objective: 30-50% of all locoregional CRC's relapse and cause death. Adjuvant chemotherapy reduces recurrence rates in patients with risk factor for relapse. However, various treatment related side effects are observed. Our study examines data which may possibly be recurrence risk factors. Patients and Methods: Our study included a total of 304 patients consisting of stage I (n=10), stage II (n=11) and stage III (n=183). File scanning method was used to obtain clinical, laboratory and pathological data of all cases. Findings: In terms of recurrence, none of the clinical features were found to be significantly differentiating. Laboratory findings indicate a high neutrophil/lymphocyte (p=.007), neutrophil/lymphocyte (p=.025) and monocytes/lymphocyte (p=.021) ratios and high CEA level (p=.017) are risk factors for worse HS. The pathology data shows tumor obstruction (p=.001), tumor perforation (p=.001), lymphatic invasion (p=.006), vascular invasion (p=.001), presence of perineural invasion (p=.001), tumor T stage T4 (p=.004), tumor subtype being non-adenocarcinoma BTS (p=.001), presence of tumor deposit in stage III patients (p=.001), and recurrence of high positive lymph node rate (p=