Farklı temel tiplerinin ve farklı zemin iyileştirme tekniklerinin yapı maliyetine etkisi
The effect of different foundation types and different soilimprovement techniques on building cost
- Tez No: 739976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Yalova ili Çiftlikköy İlçesinde bulunan ve 2022 yılında inşası yapılmış olan konut amaçlı yapı referans alınarak, farklı temel tiplerinin ve farklı zemin iyileştirme tekniklerinin yapının maliyetindeki etkisi Sta4cad v14 programı ile modelleme yapıldıktan sonra beton, donatı metrajı ve güncel birim fiyatlardan oluşan maliyet tabloları oluşturularak değerlendirilmiştir. Temel tiplerinin ve zemin iyileştirme tekniklerinin yapı inşasında, yapının maliyet hesabına etkisi büyüktür. Bu iki husus zayıf yeraltı koşullarında yapı inşası için gerekli zemin parametrelerini, kriterlerini iyileştirip arttırarak yapının inşasına olanak sağlar. İnşaat alanlarındaki zeminin ıslahı basınç dayanımını ve taşıma gücünü arttırırken geçirimliliğin azaltılmasına yardımcı olur. Yapıya ait temel tipi projelendirilirken yapının oturacağı zeminin dinamik yükler etkisindeki davranışının bilinmesi gereklidir. Buna bağlı olarak zemin etüt raporundaki yük-deformasyon özellikleri incelenip depreme dayanıklı tasarımlar yapılmasının önü açılmış olur. Bu çalışmada zemin iyileştirme tekniklerinin (Deep Soil Mixing) , temel altı kazık (Fore Kazık) ve farklı temel tiplerinin (Tekil, Sürekli, Radye) yapı maliyetine etkisi güncel birim fiyatlara bağlı olarak ele alınmıştır. Yapılan değerlendirmelerde maliyet etkisinin dışında yapılan uygulama ve yöntemlerin oluşturacağı avantaj ve dezavantajlara değinilmiştir. Yapılan uygulamaların statik analiz sonucunda metraj cetvellerine yansıyarak yapının yapım maliyetine etkisi değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the residential project in Yalova, which was made in this thesis, the concrete at the point of different foundation types and different technical formations was evaluated in its structure consisting of concrete, reinforcement size and current structure, after the structure of different foundation types and different technical formations, concrete, concrete size and prices in the current structure. In building construction, foundation types and remediation techniques are affected by cost orientation. This poor design provides the basis for building construction. Correction of the ground in construction helps the permeability of the ground when training to read and read the thinness of strength in the ground. The effects of the foundation type on the ground to be considered when projecting to belong to the structure. Accordingly, it will be prevented from making designs for earthquakes that are loaded in the ground survey report. In this training, the effects of soil improvement techniques on foundation pile (Front Pile) and different foundation pile (Single, Continuous, Raft) construction equipment were discussed depending on the current product. Benefits and preferences will be mentioned, as there will be practice and style in the interviews to be held in the evaluations. In the evaluation made, it is interpreted in a way that can be evaluated statistically.