Radyal kapaklarda büzülme ve debi katsayısının hesabı
The calculation of contraction and discharge coefficient of radial gates
  1. Tez No: 739989
  2. Yazar: MEHMET SANDALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapılan bu yüksek lisans tezinde radyal kapakların (Cc) kapak büzülme ve (Cd) debi katsayıları bulunmuştur. Bulunan neticeler kapağın muhtelif büyüklüklerine göre genelleştirilerek tablo, grafik ve abak halinde verilmiştir. Böylelikle boyutları belli tatbik edilecek bir radyal kapağın (Cc) büzülme katsayıları ve (Cd) debi katsayıları bu abak ve grafiklerden elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this Master's Thesis, which is done within ITU Institute of Science and Technology, the gate contraction (Cc) and discharge (Cd) coefficients of radial gates have been studied. The results found are generalized in accordance with various sizes of aforementioned gates and presented with charts and graphs. The (Cc) contraction coefficients and (Cd) discharge coefficients can be obtained from these charts and graphs.