Câbir b. Semüre'nin (R.a.) hadisçiliği ve rivayetleri
Jabir b. Semure's hadiths and narrations
- Tez No: 739992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Rasûlullah'ın (s.a.v.) henüz hayatta iken O'nu kendisine örnek alan Câbir b. Semüre'nin hayatı, ilmî şahsiyeti ve rivâyetleri konu edilmiştir. Çalışma giriş ve üç bölüm şeklinde hazırlanmıştır. Girişte, ilk olarak konunun önemi ve amacından bahsedilmiştir. İkinci olarak araştırmanın sınırları belirlenerek metodu ortaya konulmuş ve istifâde edilen temel kaynaklar zikredilmiştir. Birinci bölümde, Câbir b. Semüre'nin hayatı ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir. Hayatı, ailesi ve çevresiyle olan ilişkileri kapsamında tetkik edilmiştir. İlmî kişiliğina dair bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde, hadis rivâyetindeki yeri ise, onun rivâyetteki titizliği ile birlikte hadis aldığı zevât ve kendisinden rivâyette bulunan kimseler bağlamında incelenmiştir. Ayrıca az hadis rivayet etmesinin nedenlerine değinilmiştir. Üçüncü bölüm, tamamen Câbir b. Semüre'den nakledilen rivâyetlere ayrılmıştır. Öncelikle hadis ilminin temel kaynakları olan meşhur dokuz hadis kitabındaki rivâyetleri (mükerrerler dâhil) tahric, tahkik, tasnif ve tercüme edilmiştir. Sonuç ve bibliyografyadan sonra ek kısmında Câbir b. Semüre'den nakledilen hadislerin kaynaklarını ve muhtevalarını görebilmek adına da bir tablo hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, scientific personality and narrations of Jabir b. Semure, who took the Messenger of Allah (p.a.v) as an example while he was still alive, have been discussed. The study was prepared as an introduction and three parts. In the introduction section, the importance and purpose of the topic were first mentioned. Then, the boundaries of the research were determined and the method was put forward and the main resources used were mentioned. In the first chapter, brief information about the life of Jabir b. Semure is given. The information about his life has been examined within the scope of his relationships with his family and his environment. Information about the personality of the scholar has been transferred. In addition to the science of hadith, its place in the science of tafsir, fiqh and aqaid has been mentioned. In the second part, the place of Jabir b Semure in the hadith narration, as well as the zawat which he received the hadith and the people who narrated from him were examined. The sigas used in the narrations and the meanings expressed by these sigas have been transferred. In addition, the reasons for narrating a small number of hadiths were mentioned. The third part is devoted entirely to the narrations transmitted from Jabir b Semure. First of all, the narrations of the famous nine hadith books (including the repeats), which are the main sources of hadith knowledge, have been falsified, examined, classified and translated. The deed chart of each narration is created separately. In addition, fabricated rumors attributed to Jabir b Semure are also quoted in this section. In the section of appendices after the conclusion and bibliography, tables have been prepared to see the sources and contents of the hadiths transmitted from Jabir b Semure.